Ocena brak

Teorie pesymistyczne

Autor /spidigonzalez Dodano /27.03.2011

Na Zachodzie pojawiają się prorocy przepowiadający przyszłość z pesymizmem. Thomas Gomer - Dixon, politolog z Uniwersytetu w Toronto zaliczany do katastrofistów. Twierdzi on, że będą miały miejsce klęski ekologiczne, które zmuszą setki milionów ludzi do migracji. To spowoduje załamanie granic państwowych i chaos. Robert D. Kaplan, autor książki pt. „Duchy Bałkanów” oraz historyk wojen Martin van Creveld z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, zapowiadają zmierzch wysoko rozwiniętych państw narodowych.

To doprowadzi do anarchizacji świata. Zapanuje nędza, epidemie, wojny lokalne oraz olbrzymie migracje ludzi. Wspomniany wyżej R. D. Kaplan w lutym 1994r. na łamach amerykańskiego miesięcznika „Atlantic” opublikował reportaż pt. „Nadchodząca anarchia”, która zdestabilizuje obecnie istniejący pełen problemów świat. Szczególnie ponuro rysowany jest obraz Afryki (czarnej) i państw tj.: Liberia, Sierra Leone, Uganda, Somalia, Rwanda, Burundi i Zair. Wszędzie tam trwają konflikty o różnorodnym nasileniu, które powodują wędrówki setek tysięcy ludzi. Nic dziwnego, że mogą pojawiać się wnioski w rodzaju tego, jaki zgłosił 1 z członków parlamenty Kenii, aby uśmiercać chorych na AIDS, gdyż nie ma już dla nich miejsca w szpitalach. W Kenii jest zarażonych wirusem HIV około 1.700 tys. chorych, a codziennie umiera 110 - 120 osób. Podobna sytuacja jest w Ugandzie, Tanzanii i Mozambiku.

Caspar Weinberger (sekretarz obrony w administracji prezydenta W. Reagana) i Peter Schweizer z Instytutu w Kalifornii opublikowali książkę pt. „ Następna wojna”. Uważają oni, że pomimo zakończenia zimnej wojny i rozpadu ZSRR świat nadal jest pełen niebezpieczeństw. Natomiast USA nie są przygotowane do zapobiegania wyzwaniom. Przedstawiają oni 5 wariantów rozwoju sytuacji w najbliższej przyszłości. Przewidują agresję Korei Półn. na Południową i Chin na Tajwan. Amerykanie mają ponieść olbrzymie straty. Iran zastosuje terroryzm w skali globalnej. Kolejny scenariusz - ogarnięty chaosem Meksyk zaleje uchodźcami południe St. Zjedn. Również Japonia wyczerpana wojną handlową z USA wejdzie na drogę polityki imperialnej. Ma stać się to około 2007r. Około 2006r. Rosja rządzona dyktatorsko ponowi próbę podboju Europy. W ciągu miesiąca podbita ma być Polska.

Amerykanie maja opuścić Europę. Rosjanie użyją broni jądrowej. Europa stanie się częścią rosyjskiego imperium. Książka ma wskazać ograniczenia i słabości obecnej polityki obronnej USA: mała liczebność armii, lotnictwa, marynarki, brak systemów obrony przeciwrakietowej i obniżający się poziom wyszkolenia wojska. Autorzy są przedstawicielami kręgów kompleksu militarno - przemysłowego, dążących do zwiększenia budzetu wojskowego USA.

Do góry