Ocena brak

TEORIE GRUPY SPOŁECZNEJ

Autor /HuGo Dodano /20.09.2011

Teoria Funkcjonalno – Strukturalna twierdzi, że życie społeczne jest zawsze i przede wszystkim „ustrukturalizowane” w postaci „systemów społecznych” – całości spełniających określone funkcje wobec większych całości, które również same złożone z określonych elementów, wzajemnie od siebie funkcjonalnie zależnych.  

Teoria Interakcjonizmu Sybolicznego – jest to takie społeczne działanie, gdy dwie osoby oddziałują na siebie za pomocą ”komunikacji symbolicznej”. Komunikacja symboliczna to symbole werbalne (jezyk), jak i symbole niewerbalne (gesty, znaki, dzwieki).

Floriana Znanieckiego Teoria Grupy Społecznejgrupa społeczna to każde zrzeczenie ludzi, które w świadomości tych samych ludzi stanowi pewnego rodzaju odrębna całość, czyli pewien odosobniony układ. Grupa istnieje przede wszystkim przez to, że jej członkowie uważają ją za istniejącą w oddzieleniu od reszty świata.

Każdy członek należy do niej przede wszystkim przez to, że inni odnoszą się do niego i on sam do innych jego członków tej samej grupy, w odróżnieniu od nie członków. Niektóre jednostki przynależą do niej, inne nie. (Turowski)

Podobne prace

Do góry