Ocena brak

Teologiczne wyjaśnienia chrztu schizmatyków

Autor /Franek Dodano /25.04.2011

Jeszcze przed czasami Augustyna stało się konieczne wytłumaczenie dwóch teologicznych kwestii. W tzw. Sporze o chrzest schizmatyków szło nie tylko o co powinno się czynić z poszczególnymi chrześcijanami, którzy „odpadli” podczas prześladowań.

Musieli czynić pokutę ponieważ chrzest jest jednorazowy lecz także o problem jak się zachować wobec współczłonków schizmatyckiej wspólnoty chrześcijańskiej, którzy powinni być przyjęci do powszechnego kościoła. W sporze tym uznana została wbrew Cyprianowi i jego poglądom rzymska praktyka Papieża Stefana. Stwierdza on, że szafarz przekazuje ducha, jednak udziela go nie od siebie. Właściwym chrzczącym jestem Chrystus.

W związku z tym jeśli chrzest sprawowany jest właściwie, jest ważny nawet jeśli w swoim skutku doznaje uszczerbku. Zatem przy ważnym chrzcie jaki sprawowany jest przez schizmatyków a przeto przez wzgląd na zewnętrzne okoliczności nie może rozwinąć swojego pełnego skutku. Pojawia się częściowy rozpad zewnętrznego znaku i wewnętrznego wydarzenia.

Podobne prace

Do góry