Ocena brak

Tczew

Autor /grapcio Dodano /24.01.2013

Największe miasto Kociewia, na Pojezierzu Starogardzkim, węzeł kolejowy i drogowy 30 km na pd. od Gdańska. 61 tys. miesz­kańców.
Pierwsza wzmianka o Tczewie (osadzie Trsow) pochodzi z 1198, kiedy książę świecki Grzymisław nadał dobra ziemskie 
zakonowi joanitów. W 1260 prawa miejskie z nadania księcia Sambora II.
W panoramie miasta wyróżnia się kościół farny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z XIII w., trzynawowy, halowy, w stylu gotyku nadwiślańskiego z barokowym wnętrzem.
Nieco mniejszy jest kościół podominikań-ski p.w. św. Stanisława Kostki, wybudowany w XIV w. w stylu gotyckim z charakterysty­czną ośmioboczną wieżą.
Ciekawe są mosty na Wiśle, drogowy z 1851-57 i kolejowy z 1888-90.
Muzeum Wisły, oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zostało otwarte w 1984. Mieści się w zabytkowych budynkach przemysłowych z końca XIX w. przy ul. 30 Stycznia 4. Parter głównego budynku wypełnia stała wystawa „Łodzie ludowe dorzecza Wisły": czółna drążone, tratwy góralskie, prom, łodzie klepkowe z różnych części dorzecza.
Na I p. stała wystawa „Dzieje żeglugi wiślanej", uzupełniona makietami i mo­delami statków wiślanych. Szkuty do prze­wozu zboża, dubasy żaglowe z drewna dębowego, galary do przewozu soli i promy polskie zwane bykami. Ogląda się też obrazy miejsc, przez które przepływa Wisła.
Wystawy czasowe związane są najczęściej z Kociewiem i Tczewem.
Przy Muzeum działa Klub Krajoznawczy „TRSOW", który organizuje wędrówki krajoznawcze, konkursy i różne imprezy turystyczne o tematyce związanej z Wisłą.

Podobne prace

Do góry