Ocena brak

Tawuła japońska "Rheinland"

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Zatawułka, popularnie zwana tawułką, to odporna bylina, traktowana jako krótkotrwała, kwitnąca roślina pokojowa. Wysokie wiechy jej kwiatów wznoszą się na sztywnych łodygach, ponad bogato ubarwionymi liśćmi. Kwiaty zatawułki długo utrzymują się w chłodnych pomieszczeniach. Ponieważ roślina ta jest przystosowana do uprawy w ogrodzie, źle znosi gorące warunki. Spośród licznych mieszańców i odmian można wybrać rośliny sztucznie przygotowane do kwitnienia przez większą część roku. Po przekwitnięciu możemy wyrzucić zatawułkę, albo posadzić ją na dworze, kiedy miną przymrozki. Bez odpowiednich zabiegów powróci do normalnego czasu kwitnienia wczesną wiosną. A.j.'Rheinland' ma kwiaty jasnoróżowe, a liście ciemno zielone. Młode liście mogą mieć brązowy odcień.

Zatawułka jest odporna na mróz i przetrwa nawet przy -3°C. Nie wystawiajmy jednak na tak niskie temperatury roślin sztucznie pędzonych, gdyż mogą nie być wystarczająco zahartowane. Maksymalna, zalecana temperatura to około 10°C.

Ustawiamy w jasnym, lecz niebezpośrednim świetle. Preferuje chłodne warunki, więc nie może stać w domu, w pełnym słońcu.

Przy zachowaniu około 10°C nie potrzebuje zwiększonej wilgotności.

Kompost powinien być wilgotny podczas kwitnienia. Podłoże okazów w doniczkach ogrodowych musi być raczej suche w okresach złej pogody w zimie.

Zatawułkę hodowaną jako krótkotrwałą roślinę pokojową nawozimy co dwa tygodnie. W ogrodzie, jeśli ziemia jest odpowiednio przygotowana, dodatkowe nawożenie nie jest konieczne.

Uprawiamy w ziemi dobrej jakości, na bazie gliny. Jest to żyzne podłoże, które zapewnia także tej roślinie odpowiednią stabilność.

Kępy ogrodowych roślin można jesienią lub zimą posadzić w doniczkach i przechowywać w inspekcie aż do końca zimy. Następnie przenosimy doniczki do chłodnego pomieszczenia, zabezpieczonego przed mrozem, żeby pobudzić wzrost roślin. Na lato i jesień znów przenosimy je do ogrodu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Opadanie kwiatów Ta roślina jest stosunkowo odporna na atak szkodników i choroby. Wiekszość problemów to najczęściej efekt nadmiernego ciepła i braku wilgoci, co może powodować opadanie kwiatów.

Podobne prace

Do góry