Ocena brak

Tatarak trawiasty

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Tatarak trawiasty to odporna, kilkuletnia roślina, która dobrze rośnie na zewnątrz, w ogrodzie lub na tarasie. Odmiana 'Variegatus' może być hodowana w mieszkaniu. Toleruje warunki chłodniejszych części domu, takich jak nieogrzewana weranda czy hol pełen przeciągów, gdzie inne rośliny zareagowałyby zrzucaniem liści. Jej wysmukłe, trawiaste liście wyrastają z kłącza i mają atrakcyjnie wyglądające, kremowe pasy. Małe, niepozorne kwiaty rzadko pojawiają się na roślinach hodowanych w domu. Zmiażdżone liście i korzenie tataraku trawiastego często wydzielają aromat mandarynek. Roślina ta zniesie nawet poważne zaniedbanie i świetnie nadaje się dla niesystematycznych miłośników roślin.

Zalecany zakres temperatur dla hodowli tataraku to 13-18°C. Jako roślina odporna na mróz wytrzyma temperatury nawet tak niskie jak -15°C.

Hodujemy w jasnym, nie bezpośrednim świetle. Im mocniejsze, tym wyraźniejszy wzór na liściach.

Podłoże tataraku powinno być mokre, lecz gdy spodziewane są silne mrozy, pozwólmy, by powierzchnia ziemi roślin stojących na zewnątrz przeschła przed kolejnym, obfitym podlaniem.

Jeśli zachowujemy zalecany zakres temperatur, nie ma potrzeby zwiększania poziomu wilgotności.

Ukorzenione rośliny należy nawozić regularnie co sześć miesięcy, standardowym nawozem.

Przesadzamy w dowolnej porze roku, używając ziemi gliniastej z dodatkiem niewielkiej ilości pokruszonego węgla drzewnego. Dzięki temu ziemia nie skwaśnieje, co często zdarza się przy obfitym podlewaniu. Podczas przesadzania można podzielić roślinę.

W mieszkaniu tatarak powinien cały czas stać na podstawce z wodą, żeby korzenie miały zapewnioną odpowiednią ilość wilgoci.

GDY ZAUWAŻYSZ

Brązowienie czubków liści może być spowodowane brakiem wody.

Przędziorek może się pojawić, jeśli w przegrzanym pokoju jest suche powietrze. Postaraj się trzymać roślinę w chłodzie i użyj pałeczek z insektycydem do zwalczania tego szkodnika.

Podobne prace

Do góry