Ocena brak

Tasiemczyce

Autor /margolcia Dodano /26.06.2014

Najczęściej w Polsce występuje tasiemiec nieuzbrojony (Taenia saginatd) oraz znacznie rzadziej uzbrojony (Taenia solium). Tasiemce bytują w jelicie czczym człowieka. Dojrzałe postacie mogą osiągać długość kilku metrów i przebywać w organizmie człowieka nawet kilka lat. Człony tasiemca uzbrojonego wydalane są biernie z kałem osoby zarażonej, a nieuzbrojonego wydostają się czynnie, niezależnie od wydalania stolca. Jaja tasiemców wydalane przez osobę zarażoną są inwazyjne dla żywicieli pośrednich: bydła w przypadku tasiemca nieuzbrojonego i świń w przypadku tasiemca uzbrojonego. W organizmie tych zwierząt rozwijają się larwy, które wędrują do tkanek, głównie mięśni. Człowiek zaraża się, spożywając surowe mięso tych zwierząt zawierające inwazyjne wągry. ^

Objawy obecności dojrzałych postaci tasiemca w przewodzie pokarmowym człowieka są niespecyficzne - bóle brzucha, nudności oraz objawy alergii wywołane przez antygeny pasożyta. Bardziej typowe jest wydostawanie się członów tasiemca nieuzbrojonego niezależnie od defekacji.

W przypadku tasiemca uzbrojonego człowiek może zarazić się także bezpośrednio jajami pasożyta wydalanymi przez osoby zarażone. Dochodzi wówczas do rozwoju larw tasiemca w organizmie człowieka i ich wędrówki do różnych narządów. W zależności od lokalizacji wyróżnia się wągrzycę mózgu, oka, serca, tkanki podskórnej i mięśni. Obraz choroby i ciężkość jej przebiegu zależy od lokalizacji i liczby pęcherzyków zawierających larwy pasożyta.

Rozpoznanie zarażenia tasiemcem polega na wykryciu jaj pasożyta w kale człowieka. W przypadku wągrzycy pomocne bywają badanie rentgenowskie włącznie z tomografią komputerową oraz badania serologiczne.

Leczenie polega na jednodniowej kuracji niklozamidem lub prazykwante-łem według zaleceń producenta. W zapobieganiu należy zwrócić uwagę na ryzyko spożywania surowego mięsa (tatar) i półsurowych wędlin. Należy pamiętać, że nawet badanie weterynaryjne mięsa nie wyklucza całkowicie możliwości zarażenia się tasiemcem.

 

Podobne prace

Do góry