Ocena brak

Tarczyk łopianowy

Autor /Filip Dodano /29.01.2012

Wygląd: długość 0,7-0,9 cm. Trawiastozielony, o charakterystycznym tarczkowatym, grzbieto-brzusznie spłaszczonym ciele. Pokrywy skrzydłowe i wielkie przedplecze są tak dopasowane do siebie, że tworzą rodzaj zamkniętej, płaskiej muszli okrywającej ciało tej stonki. Głowa jest słabo widoczna. Przeważnie spod przedplecza wystają jedynie nitkowate czułki.

To samo odnosi się do najbardziej zewnętrznych części nóg. W razie zagrożenia tarczyk przywiera do podłoża, tak że brzegi „tarczki" ściśle do niego przylegają. Głowa, czułki i nogi są wówczas całkowicie ukryte. W odróżnieniu od tarczyka zielonego (C. md/s), który ma wierzch jednolicie zielony, t. łopianowy ma na pokrywach czarny rysunek. W środkowej Europie występuje 30, w Polsce 27 bardzo trudnych do odróżnienia gatunków tarczyków (Cassida). Ich zielone zabarwienie zanika u wysuszonych, spreparowanych okazów. Zielonkawe lub czarniawe larwy mają na bokach ciała liczne, pierzasto rozgałęzione kolce.

Środowisko: łąki, miedze i zarośla.

Występowanie: umiarkowana strefa Eurazji.  

Liczebność: nierzadki, lokalnie liczny.

Rozród: samiec tarczyka ma wysuwalny narząd kopulacyjny, którym może sięgnąć pod „tarczkę" samicy. Po zapłodnieniu samica składa jaja na roślinę żywicielską, gdzie szybko następuje wyląg larw, więc na jednej roślinie spotyka się wszystkie stadia rozwojowe.

Pokarm: chrząszcze, które przezimowały, żywią się wiosną młodymi pędami różnych roślin zielnych, zwłaszcza z rodziny astrowatych (złożonych). Często chrząszcze i larwy spotyka się na liściach łopianów, ostów i ostrożeni, na których wyżerają okrągłe otwory.

Uwagi: larwy tarczyków mają do kolców ostatniego segmentu odwłokowego, tworzących rodzaj „widełek ogonowych", mocno przytwierdzone resztki ostatniej wylinki larwalnej, które dodatkowo są pokryte kałem. Widełki wraz z wylinką są skierowane do przodu tworząc dla larwy rodzaj osłony przed wrogami naturalnymi. Również złoże jaj jest powlekane przez samicę katem.

Podobne prace

Do góry