Ocena brak

Tarczyca. Gruczoł tarczowy

Autor /Irmina674 Dodano /23.08.2013

Należy do gruczołów wydzielania wewnętrznego; składa się z dwóch płątów bocznychprawego i lewego (tzw. węziny). Z górnego brzegu gruczołu w pobliżu płaszczyzny przyśrodkowej odchodzi płat piramidowy kierujący się do chrząstki tarczowatej. Powierzchnia przednia gruczołu tarczowego przylega do blaszki przedtchawiczej powięzi szyjnej i mięśni podgnykowych, powierzchnia tylna zaś do powrózka naczyniowo-nerwowego szyi. Powierzchnią przyśrodkową tarczyca obejmuje krtań i tchawicę. Węzina przylega do 2,3 i 4 chrząstki tchawiczej.

Tarczyca objęta jest osłonką łącznotkankową, która składa się z leżącej do wewnątrz torebki włóknistej oraz na zewnątrz luźnej powięzi tarczowej. W obrębie powięzi tarczowej na tylnej stronie płatów bocznych leżą gruczoły przytarczyczne. Z torebki wnikają do tarczycy przegrody łącznotkankowe, tworząc jej zrąb, w którego obrębie leżą pęcherzyki wypełnione kolidem zawierającym hormony tarczycy – trójodotyroninę i tyroksynę.

Unaczyniona jest przez tętnice tarczowe górne z tętnicy szyjnej, tętnice tarczowe dolne z tętnicy podobojczykowej i tętnicę tarczową najniższą z pnia ramienno-głowowego lub łuku aorty. Unerwiona z części szyjnej pnia współczulnego nerwu błędnego przez gałęzie nerwu krtaniowego górnego i nerwu krtaniowego wstecznego oraz nerwu językowo-gardłowego.

Podobne prace

Do góry