Ocena brak

Szumy w uszach

Autor /karanga Dodano /25.11.2013

Pod tym pojęciem kryją się najrozmaitsze objawy subiektywne opisywane przez chorych, jako dzwonienie, dźwięczenie, brzęczenie, syczenie, huczenie, tętnienie, czy wreszcie szumy i świsty. Są to zwykle iluzje słuchowe o różnym modelu akustycznym i różnym natężeniu, lokalizowane przez pacjentów w uszach lub głowie. Przyczyny szumów usznych można podzielić na miejscowe i o-gólne.

Przyczyny miejscowe. Szum może być objawem każdej patologii ucha, poczynając od „korka” woszczynowego, a kończąc na ciężkiej chorobie ucha wewnętrznego. Szum jest stałym objawem subiektywnym takich scho| rzeń ucha, jak:

1)    stany po urazach,, w tym także przy uszkodzeniu słuchu związanym z urazem a-kustycznym przewlekłym lub udarowym,

2)    zaburzenia w czynności aparatu przewodzącego dźwięk, w tym zarówno w unie-drożnieniu przewodu słuchowego zewnętrznego (woszczyna, ciało obce, czyrak), jak i u-pośledzeniu drożności trąbki słuchowej (obrzęk zapalny lub alergiczny, ucisk przeroś-niętych wyrośli adenoidalnych lub guzów no-sogardła),

3)    otoskleroza,

4)    choroba Meniere’a — szum należy do tzw. klasycznej triady objawów wodniaka błędnika, do której zalicza się także zawroty głowy i upośledzenie słuchu w chorym uchu,

5)    kłębczak ucha (chęmodećtoma) — guz naczyniowy wyrastający z opuszki żyły szyjnej i wrastający w obręb ucha środkowego, a potem nawet wewnętrznego — charakterystyczny pulsujący szum, zgodny rytmem z akcją serca, narastający w czasie,

6)    wysiękowe zapalenie ucha środkowego — szum jest związany z uczuciem przelewania się w uchu.

Wiele zmian, które prowadzą do Udzielanych z otoczenia bólów ucha, wiedzionych przez nerwy uszno-skroniowe lub nerw małżowinowy wielki może także powodować szumy uszne. Przetoki tętniczo-żylne i niektóre guzy naczyniowe pełnią szczególną rolę w powstawaniu głośnego, tętniącego, osłabiającego wręcz strukturę psychiczną chorego, łoskotu, który może być nawet osłuchiwany przez badającego.

Przyczyny ogólne. Szumy uszne mogą być związane z ogólnym złym stanem zdrowia, nieprawidłowościami układowymi, czy też stanem toksycznym. Mogą być spowodowane:

1)    stanami gorączkowymi, zwłaszcza związanymi z chorobami zakaźnymi,

2)    chorobami serca i naczyń krwionośnych (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca),

3)    chorobami krwi (niedokrwistość),

4)    chorobami z niedoboru,

5)    lekami (np. salicylany, chinina, leki o-totoksyczne),

6)    alkoholem,

7)    przewlekłym paleniem tytoniu,

8)    zespołem nerwicowym i schorzeniem psychicznym.

Szumy uszne są jednym z najtrudniejszych w otolaryngologii problemów diagnostycznych i terapeutycznych. Leczenie ich powinno się rozpoczynać od ustalenia przyczyny. Szumy w uszach pochodzenia organicznego mogą być powodem do powstawania ciężkich reakcji nerwicowych, które nakładają się na chorobę podstawową.

 

Podobne prace

Do góry