Ocena brak

Sztuka improwizacji

Autor /Burchard Dodano /09.04.2013

Wczesnie w muzyce wprowadzona zasada improwizacji opiera sie-na jednoczesnym wynajdowaniu i realizowaniu pewnego spójnego stylistycznie rodzaju muzyki. Nie ma tu miejsca ani na komponowanie, ani na interpretacje, jest tylko sama realizacja, która w swoichwalorach artystycznych nie powinna ustepowac kompozycji napisanej.

W istocie rzeczyimprowizacja nigdy nic moe byc porównywana z praca twórcza, na która składa sie namysł,próbowanie, wybór i korektura. W muzycznej praktyce improwizacja opiera sie czesto nazasadzie wariacyjnej (tak miało sie stac kilka wieków pózniej w muzyce jazzowej). Na podłożu figury basowej (ostinato) improwizacja umoliwiała rozwój takich form jak folia,passamezzo czy romanesca.

Z czasem improwizowano nawet w technice kontrapunktycznej.W epoce barokowej wirtuoz organowy czy klawesynowy musiał umiec improwizowac pełnyakompaniament z jednej linii basowej (tzw. bas figurowany). Sweelinck, Frescobaldi, Buxtehude, a pózniej Haendel czy Bach posiadali umiejetnosci improwizowania wielkichform polifonicznych, których ukoronowaniem stała sie fuga.

Podobne prace

Do góry