Ocena brak

Szparag Sprengera

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Rodzaj Asparagus, obejmuje około 100 gatunków, należacych do rodziny Liliaceae. Wywodzą się z niego piękne rośliny pokojowe. Szparag pochodzi z Afryki Południowej, gdzie po raz pierwszy zebrano jego okazy w końcu XIX w. 

Będący przedstawicielem licznej grupy szparagów, szparag Sprengera jest atrakcyjną rośliną domową. Jego ciemnozielone liście wyrastają na wygiętych łodygach, tworzących skłębioną masę. Nadaje się równie dobrze do hodowli w doniczce, jak i w wiszącym koszu. Ten gatunek szparaga jest mniej wymagający niż inne, wrażliwsze odmiany. Aspcrragus 'Sprengeri' wydaje niepozorne, różowe, pachnące kwiatki, z których rozwijają się czerwone jagody.

Najniższa temperatura, jaką toleruje Asparagus 'Sprengeri', to 10°C. Najlepiej zaś służą mu dzienne temperatury 20-22°C.

Hodować w rozproszonym świetle lub półcieniu, latem chronić przed bezpośrednim słońcem.

W okresie wzrostu należy podlewać regularnie, pozwalając, by podłoże przeschło między podlewaniami. W zimie zapewnić roślinie odpoczynek, podlewając tylko tyle, by utrzymać ją przy życiu i by jej liście nie usychały.

Właściwa wilgotność to warunek hodowli szparaga. Należy ustawić go na tacy z kulkami zatrzymującymi wilgoć i zraszać liście codziennie w okresie letnim. Zraszajmy go częściej, gdy temperatury są wysokie, pamiętając, by wysechł z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

W lecie należy dokarmiać ukorzenione rośliny, co dwa tygodnie.

Zbyt stłoczone rośliny można rozdzielić i przesadzić wiosną do gliniastej ziemi doniczkowej.

Szparag nie znosi oparów. Może stracić liście, jeżeli wystawimy go na działanie oparów z kuchenki gazowej, piecyków czy nawet dymu papierosowego.

COŚ JEST ŹLE

1) Listki (gałąski) żółkną i opadają.Zbyt sucho lub za gorąco oraz (lub) niedobór pokarmów i światła. Sprawdź wilgotność i zasobność ziemi oraz warunki świetlne. Oberwij odbarwione listowie i zapewnij roślinie właściwe warunki.

2) Na listkach żółte plamki, zwłaszcza wzdłuż nerwów; brunatne tarczkowate owady na spodzie listków i na łodygach.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

3) Listki żółkną i opadają; delikatna pajęczynka na ich spodzie.Przędziorek - czerwony pajączek może sprawić kłopoty, gdy poziom wilgoci jest zbyt niski. Systematyczne zraszanie wodą spodniej strony liści odstraszy natrętnego, małego szkodnika. Spróbuj zastosować insektycyd systemiczny, gdy inwazja nie jest poważna. Przygotój się - niestety - na wyrzucenie rośliny, jeżeli jest ona bardzo chora.

4) Listki opadają i gałązki zwisają na roślinie.Zbyt zimno, mróz. Można ożywić roślinę w temperaturze 13°C po ścięciuczęści nadziemnej.

5) Mszyce atakują młode łodygi, czerwce zaś często można znaleźć na spodniej stronie liści. Szkodniki te wytępimy, używając standarowego insektycydu.

Podobne prace

Do góry