Ocena brak

Szparag sierpowaty

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Nazwa "sierpowaty" wywodzi się od kształtu liści tego szparaga, które zostały zmodyfikowane do grubych kolców. Mogą one zniszczyć firanki, czy nawet zranić ciało. Jednakże, szparag sierpowaty jest niezwykle atrakcyjną i dekoracyjną rośliną liściastą, która pięknie prezentuje się w domu, o ile postawimy ją w bezpiecznym miejscu. Pachnące, białe kwiaty rosną na pięciocentymetrowej kiści i prezentują się niezwykle korzystnie na tle jasnozielonych liści. Na rodzimej Sri Lance, szparag ten może osiągać nawet do 12,5 m wysokości. Jednak domowa hodowla w doniczce ogranicza wzrost do 4 m.

Minimalna, dopuszczalna dla szparaga sierpowatego temperatura zimowa wynosi 1O°C. Większość roślin preferuje taki właśnie poziom ciepła w okresie zimowym. Temperatura w ciągu dnia, w okresie wzrostu, powinna wynosić 20-22°C.

Wymaga niebezpośredniego światła oraz cienia chroniącego przed wpływem słońca w lecie.

Należy podlewać tę roślinę regularnie w okresie wzrostu, za każdym razem, kiedy powierzchnia podłoża w doniczce zaczyna już wysychać. Natomiast w zimie podajemy tylko taką ilość wody, żeby zapobiec marszczeniu się liści.

Wilgoć jest niezbędna, by roślina zachowała ładny, zdrowy wygląd. Doniczkę stawiamy na tacy z kulkami absorpcyjnymi lub hodujemy w podwójnej doniczce, z zewnętrzną częścią wypełnioną wilgotnym torfem. Latem codziennie zraszamy odwapnioną wodą (częściej, gdy jest bardzo upalnie).

Nawozimy co cztery dni w lecie, używając standardowego nawozu. Zbyt rozrośniętych lub dużych okazów w ogóle nie nawozimy lub stosujemy nawóz rozcieńczony pół na pół z wodą.

Przesadzamy na wiosnę, używając gliniastego podłoża o dobrym drenażu. Jeżeli stosujemy kompost torfowy, dodajemy garść piasku ogrodniczego na wiadro kompostu, żeby podnieść właściwości drenujące kompostu. Duże okazy przesadzamy do ciężkich, stabilnych donic.

Rośliny podlewane od spodu zgromadzą białe grudki soli na powierzchni kompostu w doniczce. Dlatego w lecie co jakiś czas podlewamy, zanurzając doniczkę w wodzie przez godzinę. Następnie drenujemy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Liście żółkną, - jeśli temperatura jest za wysoka lub poziom nasłonecznienia jest zbyt niski. Usuwamy przebarwione liście i poprawiamy warunki uprawy. 

Przędziorek - może stanowić problem, jeśli poziom wilgoci jest zbyt niski. Regularne spryskiwanie spodów liści powinno zniechęcić tego szkodnika. Jeśli roślina została lekko zaatakowana, używamy insektycydu systemicznego. Natomiast poważnie chore należy spalić. 

Mszyce - mogą zaatakować młode łodygi, a czerwce często gromadzą się na spodniej stronie liści. Usuwamy je odpowiednim insektycydem. 

Gnicie korzeni - jest efektem zbyt obfitego podlewania rośliny. Lepiej, żeby kompost był suchy niż nazbyt wilgotny.

COŚ JEST ŹLE

1) Listki (gałąski) żółkną i opadają.Zbyt sucho lub za gorąco oraz (lub) niedobór pokarmów i światła. Sprawdź wilgotność i zasobność ziemi oraz warunki świetlne. Oberwij odbarwione listowie i zapewnij roślinie właściwe warunki.

2) Na listkach żółte plamki, zwłaszcza wzdłuż nerwów; brunatne tarczkowate owady na spodzie listków i na łodygach.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

3) Listki żółkną i opadają; delikatna pajęczynka na ich spodzie.Przędziorek - czerwony pajączek może sprawić kłopoty, gdy poziom wilgoci jest zbyt niski. Systematyczne zraszanie wodą spodniej strony liści odstraszy natrętnego, małego szkodnika. Spróbuj zastosować insektycyd systemiczny, gdy inwazja nie jest poważna. Przygotój się - niestety - na wyrzucenie rośliny, jeżeli jest ona bardzo chora.

4) Listki opadają i gałązki zwisają na roślinie.Zbyt zimno, mróz. Można ożywić roślinę w temperaturze 13°C po ścięciuczęści nadziemnej.

5) Mszyce atakują młode łodygi, czerwce zaś często można znaleźć na spodniej stronie liści. Szkodniki te wytępimy, używając standarowego insektycydu.

Podobne prace

Do góry