Ocena brak

Szlamnik rycyk

Autor /Mauryn56 Dodano /27.06.2013

Limosa limosa (L.), rodzina Scolopacidae — bekasy. Jest trochę mniejszy od kulika wielkiego (41 cm). Odznacza się długimi nogami i długim, prostym dziobem. W upierzeniu letnim ma na głowie i na przedniej części ciała rdzawe ubarwienie, na grzbiecie jest rdzawo-brązowy, pokryty plamami, w dolnej części piersi ma rdzawo-brązowe, a na brzuchu brązowo-białe poprzeczne plamy, w części po-dogonowej i u podstawy skrzydeł jest biały.

Skrzydła ma brązowoszare, na końcach ciemnoszare. Upierzenie jest jasnoszare, na skrzydłach ciemnoszare, na brzuchu białawe. Charakterystyczną cechą letniego i zimowego upierzenia jest biała pręga na skrzydłach i czarny koniec ogona. Rycyk żyje w Europie w strefie klimatu umiarkowanego i w południowej części Syberii. Zamieszkuje mokradła i wilgotne łąki. Toki samców, poprzedzające gnieżdżenie się, przejawiają się w lotach godowych, ruchach na ziemi i wydawaniu głosów.

Gniazdo zakłada w dołku na ziemi i słabo wyściela je trawą. Na 3—4 zielonkawych, pokrytych szarymi i ciemnobrązowymi plamami jajach siedzą wspólnie samiec i samica przez 24 dni. Młode wkrótce po wykluciu się z jaj opuszczają gniazdo. Latają po miesiącu, a do tego czasu rodzice się nimi opiekują. Często gnieździ się w koloniach. Żywi się owadami i dżdżownicami. Pokarm wyciąga z wilgotnej gleby.

Podobne prace

Do góry