Ocena brak

Szklarska Poręba – Karkonosze - ATRAKCJE

Autor /Cezar444 Dodano /30.09.2011

Szrenica - szczyt u podnóż, którego leży Szklarska Poręba (1362m n.p.m.). Prowadzi na niego krzesełkowa kolej linowa, na wierzchołku znajduje się znane schronisko górskie "Szrenica". Mimo iż Szrenica nie jest górą wysoką, panują tu warunki śniegowe takie jak w Alpach na wysokości 2000 m n.p.m. Ten naturalny walor sprawił, że od kilku lat na obszarze góry powstaje nowoczesny ośrodek narciarski Skiarena Szrenica.

Wysoki Kamień - górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058m n.p.m., położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich.

Chybotek - od XIX wieku jedna z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona z kilku bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4m wsparty w dwóch miejscach daje się łatwo rozkołysać. Ze względu na swój kształt zwany był także "Misą cukru". Z Chybotkiem związane są walońskie podania. Skałę tą otacza aura tajemniczości i według starych przekazów zamykała ona wejście do podziemnego skarbca.

Czerwona Jama - sztucznie powstała przy eksploatowaniu pegmatytów jaskinia ok. 6m głębokości i około 4m wysokości.

Wodospad Szklarki - malowniczo położony na terenie enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, w środkowej części Wąwozu Szklarki, wodospad spadający kaskadą o wysokości 13,3 m, zwężający się ku dołowi i skręcający spiralnie masy wody. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe marmity. Przy wodospadzie usytuowane jest małe schronisko "Kochanówka".

Wodospad Kamieńczyka - najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Kamieńczyk spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka - klasycznego przykładu erozji wstecznej potoku i stopniowego cofania się progu wodospadu. Wąwóz ma około 100m długości, a jego pionowe skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości. Na niektórych odcinkach jego szerokość nie przekracza 4m. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się, po części sztucznie wykuta jaskinia - tzw. "Złota Jama" ze skupiskami pegmatytu i ametystów. Obok wodospadu pierwsze po wojnie nowo wybudowane schronisko "Kamieńczyk".

Jest również wiele innych atrakcji np.:

Zamek Chojnik, Śnieżka, Świątynia Wang, Kocioł Małego Stawu, Śnieżne Kotły, Złoty Widok, Zakręt Śmierci, Krzywe Baszty i Krucze Skały.

Do góry