Ocena brak

Szeflera parasolowata

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Schefflera actinophylla jest sprzedawana również jako Brassaia actinophylla. Pochodzi ona z Queensland, osiąga wysokość nawet 12,5 m. Rosnąc w doniczce, osiągnie wygodniejsze w pielęgnacji rozmiary, czyli około 3 m. Zazwyczaj sadzi się parę sadzonek, by roślina wyglądała na gęstą. Szeflera ta ma kształtne, błyszczące liście na długich, wiotkich łodygach. Osiągają one długość do 30 cm. Ich liczba, waha się między 5 a 16. Roślina nadaje się do lekko zacienionych kątów domu. Jej czerwone kwiaty przypominają kształtem ośmiornice, lecz rzadko pojawiają się na okazach hodowanych w pomieszczeniu.

W zimie temperatura nocą nie może spaść poniżej l2°C. W ciągu dnia powinna być nieco wyższa, co ułatwi roślinie przetrwanie zimy. Jeśli temperatury się wahają. redukujemy ilość podawanej wody i poziom wilgotności do niezbędnego minimum. Najwyższe temperatury tolerowane latem to 22-24°C. Należy zapewnić również wentylację, bez przeciągów.

Unikamy bezpośredniego słońca. Odpowiedni jest niewielki cień. Regularnie obracamy doniczkę.

Podczas okresu wzrostu podlewamy szeflerę obficie, kiedy tylko kompost zaczyna wysychać. W zimie dostosowujemy ilość podawanej wody do pozostałych warunków uprawy. Jeśli przesuszymy roślinę zimą, ograniczymy w ten sposób jej wzrost.

Potrzebuje dużo wilgoci latem, jeśli rośnie w jasnym świetle (zraszamy co drugi dzień). Jeśli rośnie w słabo oświetlonym miejscu lub jeśli pogoda jest pochmurna - zraszamy okazjonalnie.

W okresie wzrostu nawozimy co cztery dni odpowiednim nawozem dla roślin doniczkowych.

Przesadzamy, gdy przerośnie doniczkę lub co dwa lata, na wiosnę.

Po przycięciu rozrośnie się w krzaczastą roślinę, o dużej ilości łodyg. Szczepki pobieramy latem.

GDY ZAUWAŻYSZ

Opadanie liści - Woda o wysokim poziomie soli, takich jak chlorki, powoduje żółknięcie i opadanie liści. Może to też być skutkiem zbyt wysokiej wilgoci, przy pochmurnej pogodzie. 

Przędziorek - Kiedy zauważymy jego pajęczynkę, często jest już za późno na leczenie. We wczesnej fazie można użyć pałeczek nasącząnych insektycydem. 

Przylżeńce - sprawiają, że liście pokryte są centkami i szarzeją. Najbardziej zagrożone są okazy niedostatecznie podlewane lub narażone na upały. Użyj odpowiedniego insektycydu i popraw warunki uprawy.

Podobne prace

Do góry