Ocena brak

Szczyrzyc

Autor /bobert Dodano /15.01.2013

Wieś w Beskidzie Wyspowym w dol. rzeczki Stradomki. 6 km od drogi Dobczyce - Mszana Dln. Na górze Grodzisko (618 m n.p.m.) był gród kultury łużyckiej, przejęty przez Słowian, notowany jako „Castrum de Cyrichn" w 1270. W 1329 był już w ruinie.
W 1245 wojewoda krakowski, Teodor 
z Ruszczy Gryfita, przeniósł klasztor Cys­tersów z Ludźmierza do Szczyrzyca.
Przyklasztorny kościół zbudowano w 1620, przebudowywano w XVIII i XIX w. Zachowały się dwa ostrołukowe portale z XVI w. oraz barokowa wieżyczka z syg­naturką. Wnętrze barokowe i rokokowe z XVII-XVIII w. Kamienny nagrobek z XVI w. W gł. ołtarzu obraz NMP podobno pędzla T. Dolabelli z pocz. XVII w. i tabernakulum z XVIII w. Ołtarze boczne rokokowe, cudowny obraz MB z XVII w., Krucyfiks z 1 poł. XV w., kamienna kropielnica z czterema płaskorzeźbami przedstawia­jącymi Mękę Chrystusa (koniec XVI w.).
Do kościoła przylega zespół budynków klasztornych z XVII w., tworzących kwadrat z wirydarzem pośrodku. W XIX w. dobudo­wano drewnianą dzwonnicę z cebulastym hełmem.
Spichlerz klasztorny z XVII w. z kamiennym portalem z herbem Korczak.
Muzeum Klasztorne Ojców Cystersów, filia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, zgro­madziło księgi i rękopisy, pergaminy z XIII w., unikatowe dzieła sztuki (w tym malowany na desce obraz MB z Dzie­ciątkiem z 1460), naczynia i szaty litur­giczne, broń sieczną i palną, kusze, pancerz husarski. Znajdują się tutaj także warsztat tkacki z okolic Szczyrzyca z 1840, narzędzia i sprzęty rolnicze oraz kolekcja świątków i obrazów na szkle. Kącik Władysława Orkana (pisma, listy), wychowanka szkoły przyklasztornej.

Podobne prace

Do góry