Ocena brak

Szczypiorek

Autor /Zenobiusz55 Dodano /25.01.2012

Szczypiorek, łatwy do uprawy w ogrodzie, w wiszącym koszu czu na parapecie okiennym, jest jednym z bardziej atrakcyjnych i mających rozmaite zastosowanie ziół. Subtelny smak świeżo pokrojonego szczypiorku odmieni nawet najprostsze danie, dzięki czemu powinien być zasadniczą częścią każdej kolekcji ziół. Aby przez całą zimę mieć świeży szczypior w domu, hodujemy go w doniczce na parapecie okiennym. Kule jego szarłatnofioletowych kwiatów także nadają się do jedzenia. Najlepiej hodować osobne kępy szczypiorku: jedną do jedzenia, a drugą do dekoracji. Ścinanie (przycinamy na wysokości 5 cm od podstawy rośliny) powoduje przerzedzenie liści i wstrzymuje kwitnienie. Kwitnące rośliny mają twardniejące liście.

Liście szczypiorku zamierają pod koniec roku. Są odporne na mróz. Będą trwały w stanie uśpienia, zanimtemperatury na zewnątrz nie osiągną poziomu umożliwiającego wzrost. Rośliny hodowane w domu zimą powinny być trzymane w chłodzie.

Szczypior powinien mieć dużo słońca. W zimie rośliny stojące na parapecie okiennym trzeba regularnie obracać, żeby zachować możliwie równy pokrój.

W okresie wzrostu roślina powinna być obficie podlewana, zwłaszcz podczas upałów. Zimą należy sprawdzać, czy okazy na dworze nie są całkiem suche. Szczypior hodowany zimą w domu podlewamy wtedy, gdy powierzchnia kompostu jest sucha.

Poziom wilgotności nie ma dla szczypiorku znaczenia.

Jeśli trzymamy go przez więcej niż jeden sezon w tym samym pojemniku, potrzebuje nawożenia późną wiosną odżywką bogatą w fosforany. Szczypior regularnie ścinany powinien być nawożony co 6 tygodni odżywką dla roślin doniczkowych.

Rozdzielamy i przesadzamy szczypior wiosną, raz na 3-4 lata, do łatwo przepuszczalnego kompostu. Chcąc go mieć zimą w domu, sadzimy późnym latem. Liście orzycinamy do poziomu kompostu. Rośliny trzymamy z dala od słońca do czasu, aż zacznie przyrastać. Wtedy stopniowo przesuwamy ją w pełne słońce. Hodujemy na zewnątrz domu do pierwszych przymrozków.

Szczypior hodowany w domu należy przycinać do poziomu podłoża, gdy obumrą liście. Rozdrabniamy go na małe kawałki, rozkładamy na folii i zamrażamy. Zamrożony szczypiorek przechowujemy w plastikowym woreczku lub pojemniku.

Warto wiedzieć

Szczypiorek może być sadzony o każdej porze roku. Należy go włożyć do gruntu na tę samę głębokość, na jakiej znajdował się wcześniej w doniczce.

Roślina ta preferuje stanowiska nasłonecznione, choć dobrze rośnie też w lekkim cieniu.

Niedobór wody sprawia, że szczypiorek jest mniej soczysty, a delikatniejszy od cebuli smak jego liści staje się ostrzejszy.

Szczypiorek dobrze rośnie na każdym podłożu, ale preferuje gleby świeże, zasobne i dobrze przepuszczalne. Czasem warto ziemię wzbogacić nawozem organicznym.

Rozrośnięte kępy tniemy 2 cm nad ziemią.

Niewiele roślin rozmnaża się tak łatwo jak szczypiorek. Wiosną lub jesienią trzeba wykopać cebulki, następnie rozdzielić ich kępy i ponownie umieścić w gruncie. Podłoże warto wzbogacić nawozem organicznym.

Podobne prace

Do góry