Ocena brak

Szczodrzeniec wczesny

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Większośc szczodrzeńców pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Jednym z bardziej znanych gatunków jest szczodrzeniec wczesny (Cytisus x praecox), który uzyskano krzyżując ze sobą dwie rośliny:

Cytisus leucanthus i Cytisus purgans.

Gatunek ten odznacza się drobnymi kwiatkami zebranymi na miotlastych pędach. W zależności od odmiany kwiaty są białe, kremowe, żółte, różowe i czerwone. Liście są niewielkie, podczas kwitnienia prawie niewidoczne. Krzewy te nigdy nie osiągają dużych rozmiarów, idealnie więc nadają się do małych ogródków. Nie należy ich jednak sadzić w pobliżu okien lub ścieżek, gdyż wydzielają charakterystyczny zapach, który nie wszystkim odpowiada. Szczodrzeniec wczesny nie jest długowieczną rośliną i po 10 latach warto w jego miejsce posadzić nowy egzemplarz.

    Odmiany :

  • 'Warminster' - siarkowożółte kwiaty.

  • 'Allgold' - kwiaty złotożółte.

  • 'Albus' - kwiaty białe.

  • 'Hollandia' - kwiaty czerwonopurpurowe.

  • 'Zeelandia' - kwiaty różowofioletowe.

  • 'Gold Spear' - kwiaty jasnożółte.

Warto wiedzieć

Szczodrzeńce wysadzamy do gruntu jesienią. Rośliny z pojemników można sadzić przez cały sezon. Dla szczodrzeńca należy wybrać stałe miejsce, gdyż krzew nie lubi przesadzania. 

Rośliny preferują podłoże umiarkowanie żyzne, przepuszczalne i nieco kwaśne. Na glebie zasadowej mogą żółknąć liście. 

Uszkodzone przez mróz rośliny szybko się regenerują. 

Szczodrzeniec wczesny najlepiej rozmnażać jesienią przez sadzonkowanie. Sadzonki umieszczamy w ziemi kompostowej lub liściowej. Tego gatunku nie warto rozmnażać z nasion, gdyż uzyskane w ten sposób okazy nie zachowują cech rośliny macierzystej.

Podobne prace

Do góry