Ocena brak

Szczodrzeniec

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Ten nieodporny na mróz mieszaniec szczodrzeńca, z rodziny motylkowatych, rośnie żywiołowo i z wiekiem może stać się dość wysoki. Jego pachnące, złotożółte kwiaty o długości 10 cm wnoszą do domu powiew wiosny. Maleńkie, zawsze zielone trzylistkowe liście mają uroczy kształt i jedwabistą spodnią stronę. Roślinę tę często sprzedaje się jako Genista fragrans.

Szczodrzeniec lubi możliwie najniższe temperatury. Najlepszy dla niego jest zakres od 12 do 18°C.Zbyt dużo ciepła spowoduje przedwczesne opadanie kwiatów. Minimalna tolerowana temperatura to 5°C.

Kwitnące rośliny powinny stać w jasnym świetle, jednak nie bezpośrednio w zasięgu promieni słońca. Kiedy minie niebezpieczeństwo przymrozków, na okres letni wystawiamy je na zewnątrz.

Powierzchnia kompostu musi przeschnąć, nim znów podlejemy roślinę. Podlewamy obficie, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Roślinom uprawianym w chłodniejszych warunkach podajemy tylko tyle wody, by nie opadały liście.

Szczodrzeniec nie znosi suchego powietrza. Dla tego musimy podnieść poziom wilgoci, stawiając obok rośliny miseczkę z wodą. Nie zraszamy jej liści.

Nie nawozimy, gdyż roślinę przesadzamy co roku lub zmieniamy jej górną warstwę ziemi.

Przesadzamy co roku po przekwitnięciu, do ziemi gliniastej. Dużym okazom zmieniamy górną warstwę.

Gdy zakończy się kwitnienie, należy lekko przyciąć łodygi kwiatowe, by polepszyć kształt rośliny.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce zbierają się na końcach pędów. Zbyt ciepłe warunki sprawiają, że roślina będzie bardziej podatna na ich atak. Wybierz odpowiedni insektycyd by pozbyć się szkodnika. 

Przędziorek może pojawić się, jeśli powietrze jest za suche. Szkodnika zwalczamy pałeczkami nasączonymi insektycydem. 

Roślinę rozmnażamy z półzdrewniałych sadzonek po okresie kwitnienia.

Podobne prace

Do góry