Ocena brak

Szczepiony kaktus

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Praktyka szczepienia roślin jest z wielu powodów stosowana w ogrodnictwie. Niektóre kaktusy szczepi się na bardziej żywotnych i szybciej rosnących podkładkach najczęściej z tej przyczyny, że się pną i potrzebują do tego podstawy, albo też dlatego, że zraz (czyli górna czgść kaktusa) nie byłaby zdolna do przeżycia, rosnąc tylko na swych własnych korzeniach. Opisywany tutaj szczepiony kaktus należy do drugiej kategorii. Jego jaskrawo ubarwiony zraz jest niemal całkowicie pozbawiony zielonego chlorofilu i nie mógłby w ogóle się rozwijać, gdyby nie był szczepiony na podkładce z Hylocereusa. Kaktusy ubarwione jak on nie są sztucznie farbowane. Sadzonki takie pojawiają się naturalnie w barwie innej niż zielona. Zbiera się je i szczepi na padkładkach.

Minimalna temperatura hodowli to 11°C, zaś idealna temperatura dzienna w okresie letnim to 2l°C.

Zrazy utracą swoje barwy, jeżeli nie będą rosły w pełnym i bezpośrednim świetle słonecznym.

Zimą należy podawać niewiele wody. Natomiast w letnim okresie wzrostu podlewać obficie, pozwalając podłożu przesychać przed kolejnym podlaniem.

Kaktusy przyzwyczajone są do nieco wyższej wilgotności lub takiej, jaką uzyskają wskutek podlewania.

Nawozić na wiosnę nawozem o dużej zawartości fosforu, by pobudzić do rozwoju korzenie. Nie nawozić przez rok po przesadzeniu.

Przesadzać wiosną, gdy korzenie zupełnie przerosną, używając standardowej ziemi kompostowej.

Wszelkie małe roślinki, które mogą utworzyć się wokół zrazu, szczepić na podkładki podobne do tej.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce - Szczepiony kaktus podobnie jak większość kaktusów, często cierpi z powodu ataku tego szkodnika. Użyj alkoholu metylowego, żeby się go pozbyć.

Podobne prace

Do góry