Ocena brak

Szczeciowłos jesienny

Autor /Ariel Dodano /31.01.2012

Wygląd; długość 2-3 cm. Silnie owłosiony chruścik latający późną jesienią.  

Środowisko: larwy żyją w stojących i wolno płynących wodach. Szczeciowłosa jesiennego spotyka się w lasach łęgowych, rosnących wzdłuż rzecznych brzegów, a niekiedy również w osiedlach.

Występowanie: w niemal całej Europie, jednak w niektórych okolicach liczebność tego gatunku wyraźnie spadła.

Liczebność: pospolity lub bardzo pospolity.

Rozród: wylot tego gatunku ma miejsce w październiku i listopadzie, gdy nie ma mrozu. Chruściki rozwinęły wiele fascynujących przystosowań do wodnego trybu życia. Muszą także, aby odbyć wspólny lot godowy, przeobrazić się w zbliżonym czasie. Przy dużym zagęszczeniu populacji larw mamy później rzeczywiście do czynienia z ogromnymi rojami chruścików, jednak mimo wszystko nie tak gęstymi, jak potrafią być chmary jętek.

Podczas kopulacji i składania jaj chruściki latają charakterystycznym „tańczącym" lotem nad lustrem wody. Zwabia to pstrągi, które usiłują je pochwycić. Wykorzystują to wędkarze pozwalając opaść swoim sztucznym „muchom" w podobny sposób na powierzchnię wody. Samice chruścików składają jaja otoczone galaretowatą, pęczniejącą w wodzie osłonką w pierścieniach, bryłkach lub innych formach przestrzennych (zazwyczaj typowych dla każdego gatunku) na rośliny wodne lub drewno zanurzone w wodzie.

U larw jedynie głowa jest silnie zesklerotyzo-wana, pozostałe części ciała, a zwłaszcza odwłok są delikatne i miękkie, więc larwa chroni je pod osłoną pochewki, czyli domku, który może być zbudowany z kamyczków, kawałków drewna i gałązek lub liści. Na odwłoku larwy znajdują się kiściowate skrzelotchawki. Larwy chruścików stanowią pokarm wielu zwierząt wodnych, zwłaszcza ryb, oraz ptaków.

Uwagi: większość postaci dojrzałych naszych rodzimych chruścików prowadzi nocny tryb życia. Dzień spędzają w zaroślach, kryjąc się na spodniej stronie liści lub w szczelinach i dziuplach. Nocą chruściki przylatują często do źródeł sztucznego światła.

Podobne prace

Do góry