Ocena brak

Szczawik

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Ta dekoracyjna roślina, spokrewniona ze szkodliwym szczawikiem zajęczym, jest pięknym dodatkiem do każdej domowej kolekcji roślin, Pochodzący z Ameryki Południowej Oxalis regnellii prezentuje się najlepiej w miedzianym pojemniku na stoliku o błyszczącej politurze. Purpurowe listki, zgrupowane po trzy, są dość grube, mają trójkątny kształt i długość około 2 cm. Listki zwykle kurczą się na noc. Roślina nie nadaje się do ciepłych pomieszczeń. Dla najlepszego efektu powinna być eksponowana na parapecie okiennym chłodnej werandy, gdzie jest dużo światła. Oxalis regnellii może być w lecie wystawiany na dwór. W domu roślinę należy umieszczać w centralnym punkcie lub na froncie większej kompozycji roślinnej, gdzie jej niezwykły kolor i forma podkreśli inne kwitnące okazy, jak np. doniczkę ze złocieniami. Dla najlepszego efektu spróbujmy też zastawienia złocistych kwiatów z winno czerwonymi liśćmi szczawika.

Ta wrażliwa na mrozy roślina dobrze czuje się w przedziale temperatur od 8 do 12°C. W lecie wystawiamy ją na zewnątrz, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. O.regnellii toleruje temperaturę do 5°C, ale z uszczerbkiem dla swojego wzrostu.

Najlepiej ustawiać Oxalis regnellii w miejscu z dużą ilością światła. Pamiętajmy jednak, że bezpośrednie słońce zmniejsza intensywność koloru liści, a wysokie temperatury mogą się okazać nieodpowiednie dla tej rośliny.

Podlewamy obficie, czekając, aż powierzchnia kompostu niemal całkowicie wyschnie. Gdy temperatury spadają, ograniczamy ilość wody, podlewając roślinę tylko od czasu do czasu.

Roślina przyzwyczajona do niskich temperatur nie potrzebuje zwiększania poziomu wilgoci. Chronimy przed wilgotnym powietrzem.

W okresie wzrostu nawozimy ją raz w tygodniu odżywką dla roślin doniczkowych.

Szczawik należy uprawiać w mieszance równych części kompostu na bazie gliny, ostrego piasku oraz torfu. Przesadzamy go jesienią, co drugi rok, w razie potrzeby dzieląc przy tym przerośnięte okazy.

Roślina przedstawiona na zdjęciu ma delikatnie różowe kwiaty, ale liście prezentują się najefektowniej na okazach, z których kwiaty zostały usunięte.

GDY ZAUWAŻYSZ

Problemy w pielęgnacji Na szczęście niezbyt wiele szkodników i chorób atakuje tę roślinę i problemy w jej pielęgnacji wynikają głównie z niewłaściwych warunków uprawy. Przykładowo, zbyt wysokie temperatury mogą spowodować nagłe zwiędnięcie rośliny. Przmoczony kompost może być przyczyną chorób grzybowych.

Podobne prace

Do góry