Ocena brak

Szarłat zielonkawy

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina jednoroczna, do 80 cm wysokości. Łodygi zielonkawe, białawe albo czerwonawe, płożące się lub prosto wzniesione. Liście są zielone lub czerwonawe, na środku często z jasną albo ciemną plamą, z białymi nerwami na spodniej stronie. Długość ogonków liściowych jest o połowę mniejsza od długości blaszki; jest ona rombowata do okrągławojajowatej, na szczycie tępa lub wycięta, u nasady klinowato zwężona, na brzegu często falista. Kwiaty wyrastają w pachwinach liści w gęstych kłębkach albo tworzą szczytowy, gęsty kłos, mniej lub bardziej bezlistny. Podkwiatki jajowate z szeroką nasadą, spiczaste, biało obłonione o długości najwyżej połowy długości okwiatu. Męskie i żeńskie kwiaty są trójkrotne, o działkach podłużno-równowąskich do łopatkowatych. Zalążnia górna, jednokomorowa. Owoc szerokoelipsoidalny, ściśnięty, słabo pomarszczony bez zielonych nerwów, z cienką skórką, nieregularnie pękający. Nasiona soczewkowa-te, błyszcząco brunatnoczarne.  

Siedlisko: W cieplejszych rejonach na polach uprawnych; rozproszony.

Rozmieszczenie: Pochodzi z krajów tropikalnych i miejscami zadomowił się, głównie w Europie Południowej.

Okres kwitnienia: Od czerwca do września.

Zastosowanie: We Włoszech, Francji i innych krajach liście spożywa się jako jarzynę, zwykle przyrządzoną jak szpinak. Nasiona są używane tak jak jagły.

Uwagi ogólne: Rodzina szarłatowatych jest rozmieszczona przede wszystkim w Ameryce i Afryce. W Europie występują tylko gatunki zadomowione albo przejściowo zawleczone. Niektóre uprawiane jako rośliny ozdobne, np-szarłat zwisły (Amaranthus caudatus). Dwa gatunki z kwiatostanami wyprostowanymi (A-cruentus i A. hypochondriacus) należą do najstarszych roślin uprawnych.

Podobne prace

Do góry