Ocena brak

Szałwia wytworna

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Szałwia wytworna jest rośliną długowieczną pochodzącą z Meksyku. W Polsce traktuje się ją jak sezonową. W oranżerii o umiarkowanym klimacie może rosnąć przez cały rok, produkując kwiaty, poczynając od środka lata aż po następną wiosnę. Okazy hodowane przez cały czas w oranżerii mogą osiągnąć wysokość ponad 1 m. Częściej jednak znajdują zastosowanie jako wrażliwe rośliny ogrodowe, sprzedawane od czerwca. Okazy hodowane z sadzonek kwitną nieco później. Liście, pokryte drobnym meszkiem, mają kolor głębokiej zieleni. Naruszone lub złamane wydzielają intensywny zapach. Chociaż ta szałwia nie jest imponująco ukwiecona, nadaje się do posadzenia przy ścieżce lub w donicy obok wejścia, gdzie przechodzący, ocierając się o liście, uwalniać będą ich aromat.

W ciepłych regionach, roślina ta może przetrwać zimę na zewnątrz domu, jeżeli rośnie pod murem od południowej strony. Zazwyczaj jednak szkodzą jej już pierwsze przymrozki i powinna być przeniesiona w cieplejsze miejsce (5°C), jeżeli nie chcemy się jej pozbywać.

Wymaga pełnego światła lub niewielkiej ilości cienia. Światło słoneczne wzmaga zapach liści.

Dojrzałe okazy podlewamy obficie w okresie wzrostu za każdym razem, gdy powierzchnia kompostu już wysycha. Rośliny przechowywane przez zimę muszą mieć kompost lekko wilgotny.

Okazy w oranżerii docenią wilgoć pochodzącą z ustawionej w pobliżu, miski z wodą. Warto też zraszać codziennie podłogę wodą. Uważajmy, by nie zamoczyć liści.

Nawozimy okazy doniczkowe co 7-10 dni od momentu zasadzenia ich, aż do września. Nigdy nie nawozimy roślin w suchym kompoście. Szałwie na rabatach dożywiamy wiosną nawozem ogólnego zastosowania.

Sadzimy w kompoście na bazie gliny o dobrym drenażu. Przesadzamy lub sadzimy na wiosnę.

Jeżell roślina znajduje się w kwietniku, który można przenieść do oranżerii w okresie mrozów, dłużej cieszy nasze oko. Uszczykujemy końcówki pędów, by zapewnić zwarty pokrój. Okazy doniczkowe są mniejsze niż te, których korzenie nie są ograniczane w żaden sposób.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce Młode pędy są narażone na ich atak. Stosujemy wówczas insektycyd na bazie mydła lub insektycyd systemiczny.

Podobne prace

Do góry