Ocena brak

Szałwia otwarta

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Jest to pochodząca z Meksyku, wrażliwa na mróz bylina, którą zwykle traktuje się jak roślinę jednoroczną. Mimo to na obszarach o łagodniejszym klimacie może przetrwać zimę w ogrodzie. Błękitną barwę dużych, pięciocentymetrowych kwiatów opisuje się jako "lazurową" lub "intensywnie, czystobłękitną". Jej kwiaty mają rzadki, niebieskogencjanowy kolor, słabiej jednak kwitną niż inne gatunki. Szałwię tę należy uprawiać w donicach i dużych pojemnikach na tarasie bądź w ogrodzie. Jej błękit wygląda dobrze z grupą roślin o jaskrawożółtych kwiatach, jak nachyłek (Coreopsis 'Sunray'), lub cytrynowymi odcieniami wiesiołka missouryjskiego (Oenothera missourensis). Roślina jest cenna, gdyż kwitnie późno - od sierpnia do października. Pamiętajmy, by usuwać martwe kwiaty, co pobudzi ich produkcję. Dostępna jest również biała odmiana - S.p.'Alba'.

Aby mogła przetrwać zimę w ogrodzie, temperatury nie mogą opaść poniżej O°C. Sadzimy ją w donicach, gdy minie już zagrożenie przymrozkami. Jesienią pozostawiamy ją na zewnątrz, dopóki nie zaczną się mrozy, po czym przenosimy szałwię do jasnego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem. Inne wyjście to obłożenie nasady szałwii mulczem - przeżyje, jeśli zima będzie łagodna. Jako dodatkowe zabezpieczenie pobieramy późnym latem sadzonki i zimujemy je w domu. Do wykiełkowania potrzeba 20-27°C.

Uprawiamy tę szałwię w pełnym słońcu lub bardzo lekkim cieniu. Nasiona wymagają światła. Wysiewamy je na powierzchni.

Rośliny o rozwiniętych korzeniach potrzebują latem dużo wody. Po obfitym podlaniu czekamy, aż powierzchnia podłoża wyschnie i podajemy wodę ponownie.

Ta lubiąca chłodne warunki szałwia nie wymaga dodatkowej wilgotności. W parne, wilgotne dni nadmiar wilgoci może nawet zgromadzić się pomiędzy liśćmi i stworzyć idealne wanrnki dla chorób grzybowych.

Nawozimy Salvia patens 'Cambridge Blue' co 7-10 dni, od posadzenia aż do końca sezonu. Nigdy nie podajemy nawozu, jeśli ziemia jest sucha. Należy ją przedtem zwilżyć.

Stosujemy łatwo przepuszczalne podłoże gliniaste. Nasiona wysiewamy pod osłoną, od stycznia do marca, w mieszance do wysiewów. Przesadzamy do większych doniczek i sadzimy na dworze pod koniec maja.

Nasiona tej szałwii najlepiej kiełkują, jeżeli wcześniej poddamy je stratyfikacji. Należy wymieszać je z odrobiną wilgotnej ziemi, umieścić w woreczku foliowym i trzymać w temperaturze około 5°C, przez trzy do pięciu tygodni. Idealna jest do tego celu lodówka. Po tym czasie wysiewamy mieszankę nasion i ziemi na powierzchni podłoża wsypanego do tacy. Kiełkowanie zajdzie przy 20-27°C.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce mogą zbierać się na czubkach soczystych pędów. Łagodniejsze inwazje zlikwidujemy insektycydem na bazie mydła albo odpowiednim insektycydem systemicznym.

Podobne prace

Do góry