Ocena brak

Szałwia "Neurepia"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Ta meksykańska szałwia o szkarłatnych kwiatach doskonale nadaje się do posadzenia w ogrodzie. Kwitnie od czerwca do pierwszych zimowych mrozów, a w regionach o łagodnym klimacie okazy posadzone na obrzeżach ogródka przetrwają zimę i osiągną rozmiary krzewu. Roślinę można uprawiać także co sezon z nowych sadzonek i traktować jako jednoroczną. Szałwię posadzoną w doniczce przenosimy w połowie jesieni do chłodnego pomieszczenia, gdzie będzie kwitła aż do zimy. Odmiana 'Neurepia' ma większe od innych przedstawicieli gatunku, wiecznie zielone liście, o intensywnym kolorze kwiatów. Ich wyrazisty szkarłat dość trudno komponuje się z innymi kwiatami. Można spróbować posadzić tę odmianę z płożącym lnem (Linum arboreum) lub nachyłkiem wielokwiatowym (Coreopsis grandifolia 'Sunray) lub uczepem zapaliczkowatym (Bidens ferulaefolia), których żółć dobrze pasuje do szkarłatu.

Małe okazy na dworze muszą być chronione przed mrozem. Nie wysadzamy szałwi do doniczek, zanim nie minie niebezpieczeństwo przymrozków. Jesienią rośliny do przezimowania i sadzonki muszą być zabezpieczone przed zbyt niskimi temperaturami. Szałwia rosnąca w domu, by zakwitnąć zimą, potrzebuje chłodnych warunków, około 5°C. Dojrzałe okazy uprawiane w glebie tolerują mrozy.

Sadzimy w miejscu pełnym słońca lub lekko zacienionym.

W okresie wzrostu szałwii trzeba zapewnić dużo wody. Przed kolejnym podlewaniem powierzchnia kompostu powinna przeschnąć. Jeśli rośnie na grządce, zapewniamy jej suchsze warunki uprawy.

Preferuje suche i chłodne warunk dlatego nie ma potrzeby zwiększania poziomu wilgotności.

Szałwię nawozimy raz na 7-10 dni, zwykłą odżywką, od chwili wysadzenia, aż do września. Przed każdorazowym podaniem nawozu, należy sprawdzić, czy kompost jest wilgotny.

Stosujemy łatwo przepuszczalny kompost na bazie gliny. Jak większość roślin uprawianych w doniczkach i rozmnażanych z sadzonek, do sadzenia używamy co roku świeżego kompostu.

Dojrzałe okazy uprawiane na dworze, które przemarzną zimą, mogą odnowić się z korzeni w kolejnym sezonie. Mocne ich przycięcie daje w efekcie żywotne i okazałe rośliny. Szałwię rosnącą w ogrodzie zawsze osłaniamy. Usuwamy przekwitnięte kwiaty, aby pobudzić pojawianie się nowych.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce atakują delikatne końce pędów. Szkodniki niszczymy insektycydem na bazie mydła lub systemicznym.

Podobne prace

Do góry