Ocena brak

Szałwia lekarska "Icterina"

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Spośród wielu odmian szałwi, najatrakcyjniejsza jest chyba szałwia lekarska 'Icterina'. Jej młode, pokryte włoskami liście mają wzory w odcieniach bladej żółci, złota i zieleni. Barwy te utrzymują się przez okres lżejszych zim. Młode liście wyglądają najładniej, dlatego doradzamy częste uszczykiwanie pędów, co pomaga również roślinie zachować krzaczasty pokrój. Małe, purpurowe kwiaty pojawiają się rzadko. Szałwię tę można wykorzystać w kuchni. Jej smak jest nieco słabszy od innych odmian, ale czasem staje się to jej zaletą, gdyż łatwo jest 'przedawkować' to zioło. Piękne liście doskonale wyglądają w wieńcach i ziołowych bukiecikach. Odmiana ta jest bardziej zwarta niż gatunek, lecz wciąż jest to roślina na rabaty lub do dużych donic na tarasie w pobliżu kuchni. Na parapecie okna można hodować młode rośliny, które po roku zastąpimy nowymi.

Szałwia 'Icterina' wytrzyma chłód do -5°C, lecz przemarznięta wygląda nieatrakcyjnie. Ta śródziemnomorska roślina preferuje ciepło i w takich warunkach najsilniej wydziela swe aromatyczne olejki. Chrońmy to zioło przed zimnymi wiatrami, które mogą poszarpać jej listowie.

Uprawiamy w pełnym słońcu. Okazy doniczkowe regularnie obracamy, by równo przyrastały.

Dobrze rozwinięte rośliny potrzebują w okresie wzrostu dużo wody. Szałwię w doniczce musimy podlewać obficie, kiedy wyschnie już powierzchnia podłoża. W zimie ograniczamy ilość podawanej jej wody w zależności od temperatury.

Roślina pochodzi z gorących, suchych regionów południowej Europy. Nie wymaga zwiększonej wilgoci.

Nie nawozimy, gdyż azot wywoła wzrost słabych, wiotkich pędów.

Uprawiamy w przepuszczalnej ziemi gliniastej. Dużych roślin w doniczkach nie warto przesadzać. Ponieważ łatwo można uzyskać je z sadzonek, a najładniejsze barwy mają młode okazy, więc roku latem hodujemy nowe z sadzonek pędowych. Rośliny rosnące na dworze najlepiej zastąpić nowymi po czterech latach.

Przycinamy w czerwcu, uważając, by nie ciąć aż do starego przyrostu, chyba, że poniżej miejsca cięcia widoczne są młode pędy. Dzięki tak wczesnemu przycięciu, pędy, które następnie wyrosną, będą mogły dojrzeć przed zimą. W razie potrzeby dalsze cięcie można przeprowadzić wiosną, kiedy to skracamy o połowę zeszłoroczny przyrost.

PRZEPISY I RECEPTY

Napar Zalewamy 25 g suchych liści 0,5 l wrzącej wody i pijemy płyn po wystudzeniu. Jest to doskonały środek wspomagający trawienie

Naciągnięte mięśnie Kompres z liści szałwi przynosi ulgę przy nadwyrężeniu mięśni lub ścięgien. Gotujemy garść liści w 0,25 l octu przez około 5 minut, po czym nakładamy na bolące miejsce gorące liście owinięte ściereczką.

Podobne prace

Do góry