Ocena brak

Szałwia błyszcząca

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Szałwia jest jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Można kupić kilka jej odmian hodowlanych - każdą o innym kolorze i wysokości - ale najczęściej uprawia się S.s.'Blaze of Fire'. Bogata czerwień jej wzniesionych kwiatostanów (kwiatów i liści przykwiatowych) zapewnia mocny, ozdobny akcent kolorystyczny. Kwiaty jednak szybko opadną, jeśli użyjemy ich jako kwiatów ciętych w domu. Zawsze zielona S.splendens w rodzinnej Brazylii jest krzaczastą rośliną kilkuletnią. W klimacie umiarkowanym traktuje się ją jak roślinę jednoroczną, zakwitającą w pierwszym roku po wysianiu.

Aby S.splendens mogła się rozwijać, należy chronić ją przed mrozem. Nie sadzimy jej w doniczkach na dworze, jeśli wciąż istnieje niebezpieczeństwo przymrozków. Na jesieni mija najlepszy okres dla rozwoju szałwi i można już wtedy ją wyrzucić. Do wykiełkowania nasiona potrzebują 20-27°C.

Ustawiamy w pełnym słońcu lub niewielkim cieniu. Nasiona potrzebują światła do wykiełkowania.

Ukorzenione rośliny podlewamy obficie. Powierzchnia ziemi musi wyschnąć przed następnym podlaniem. Donice wypełnione licznymi, żywotnymi roślinami rabatowymi, takimi jak ta szałwia, potrzebują dużo wody, gdyż w ziemi nie ma miejsca na magazynowanie jej zapasów. Poziom wilgotności sprawdzamy codziennie, a w małych doniczkach dwa razy dziennie.

Salvia splendens nie wymaga podnoszenia poziomu wilgotności.

Nawozimy od momentu posadzenia na zewnątrz domu do końca sezonu, co 7-10 dni, nawozem w płynie. Nie należy dokarmiać, gdy rośliny mają sucho, a tylko przy dostatecznej wilgotności.

Jeżeli roślina nie rośnie w wiszącym koszu, stosujemy przepuszczalne podłoże gliniaste. Nasiona wysiewamy pod przykryciem, od stycznia do marca, w dobrze odsączonej mieszance ukorzeniającej. Przesadzamy w miarę potrzeby i sadzimy na zewnątrz domu pod koniec maja.

Usuwaniem martwych kwiatów utrzyma ładny wygląd rośliny i pobudzi nieprzerwane jej kwitnienie.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce - lubią atakować soczyste młode pędy. Stosujemy preparat na bazie mydła lub insektycyd systemiczny. 

Pluskwiaki z rodziny tasznikowatych - mogą późną wiosną wygryzać w liściach małe, postrzępione otwory. Stosujemy insektycyd systemiczny. Zawsze usuwamy z doniczek pozostałości roślin i używamy świeżej ziemi.

Podobne prace

Do góry