Ocena brak

Szalej jadowity

Autor /Sergiusz192 Dodano /18.01.2012

Bylina o bulwiastym kłączu, pustym wewnątrz i podzielonym na komory, łodydze dętej, bruzdowanej. Liście odziomkowe są długoogonkowe, pierzaste, zaś liście łodygowe - pochwiaste. Drobne, białe kwiaty są zebrane w baldachy złożone. Owocem jest podwójna rozłupnia. Cała roślina jest gwałtowną trucizną. Gatunek ten występuje sporadycznie na półkuli północnej, nad brzegami strumieni i rzek, na bagnach, wszędzie tam, gdzie wilgotność podłoża jest dostateczna.

Zbiera się kłącza (Rhizoma Cicutae virosae), wyrywając wybrane uprzednio rośliny. Kłącza myje się szybko, usuwa części zielone, kraje na połowę i suszy na powietrzu lub w suszarni w temperaturze nie przekraczającej 45°C. Zawierają one trującą cykutoksynę oraz olejek eteryczny o właściwościach narkotycznych, ale nietrujący. Szalej może być stosowany tylko pod ścisłą kontrolą lekarza. Substancje, które zawiera, działają na ośrodkowy układ nerwowy; w dużym rozcieńczeniu działają one przeciwskurczowo (na mięśnie gładkie), uspokajająco i zapobiegają zawrotom głowy. Szalej jest składnikiem maści stosowanych przeciw zapaleniu skóry, wypryskom i grzybicom skóry.

Szalej jest często mylony z selerem; jego kłącze ma podobny kształt, podobny słodki smak i zapach pietruszki, toteż zatrucia nie należą do rzadkości. Zatrucie objawia się bólem głowy, lękiem i skurczami. Należy wówczas natychmiast wezwać lekarza.

Okres kwitnienia:

VII-IX

Zbiór kłączy:

X-XI

Podobne prace

Do góry