Ocena brak

Szafirek armeński

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Szafirek należy do najprostszych w uprawie roślin cebulowych. Ponieważ jest w pełni odporny na mróz, po uprawie we wnętrzu domu musi być przed przesadzeniem do gruntu w ogrodzie dokładnie wysuszony. Gatunek ten łatwo się regeneruje i zakwita przez wiele lat. Szafirka można uprawiać w ogrodzie, w skrzynkach okiennych (gdzie od wczesnej wiosny ma intensywne kolory), w pomieszczeniu, a także używać go jako kwiat cięty. Ta pochodząca z Turcji roślina ma długie, wąskie liście, które pojawiają się jesienią, a zwijają się wczesnym latem. Pachnące kwiaty zebrane w stożki rozwijają się na bezlistnych łodygach wczesną wiosną. Wyhodowano wiele odmian Muscari armeniacum, w kolorach kwiatów od białego przez różne odcienie błękitu, po głęboki fiolet. Z bliska widać, że każdy kwiatek ma wklęsłe przewężenie i falistą, białą obwódkę dookoła krawędzi.

Ta wytrzymała roślina we wnętrzach czuje się dobrze, gdy zapewnimy jej chłód. Bardzo szkodzi jej centralne ogrzewanie. Szafirka uprawiamy na dworze lub na nie ogrzewanej przeszklonej werandzie, z której przenosimy go do domu, gdy pojawią się kwiaty. Najlepsze wyniki osiągniemy w temperaturach od 4°C do maksimum 20°C.

Szafirki w doniczkach tolerują pełne słońce, o ile temperatura nie staje się zbyt wysoka. Rośliny przed okresem kwitnienia potrzebują około czterech godzin jasnego światła dziennie.

Podlewamy umiarkowanie. W okresie wzrostu kompost musi być lekko wilgotny. Uważajmy, jeśli roślina rośnie w pojemniku bez otworów drenażowych. Po przekwitnięciu stopniowo zmniejszamy ilość wody, aż do całkowitego przerwania podlewania, gdy liście zwiędną. Wysuszone cebule przesadzamy do ogrodu.

Jeśli szafirek jest uprawiany w chłodnych warunkach, nie potrzebuje w ogóle zwiększania poziomu wilgotności.

Rośliny nie należy dożywiać, ponieważ potrzebne substancje pobiera wprost z kompostu.

Stosujemy łatwo przepuszczalną mieszankę z jednej części kompostu na bazie gliny, jednej grubego mchu torfowca i jednej ostrego piasku. Młode cebule sadzimy wczesną jesienią na głębokości 7 cm. Roślina zakwitnie wiosną.

Warto poszukać odmian o ciekawych kolorach:

  • M.a.'Blue Spike' jest zwarta, bladoniobieska, ma podwójne kwiaty;

  • M.a.'Cantab' - pojedyncze, niebieskie;

  • M.a.'Heavenly Blue' jest jasnoniebieską i bardzo pachnącą odmianą.

GDY ZAUWAŻYSZ

Ślimaki objadają cebule i liście, zanim na roślinie pojawią pąki kwiatowe. Szkodników pozbywamy się za pomocą odpowiednich metod ochrony. 

Bardzo wysokie temperatury powodują szybkie zamieranie kwiatów.

Podobne prace

Do góry