Ocena brak

SYSTEMATYCZNA DESENSYTYZACJA - Wykrywanie źródeł strachu

Autor /Chip Dodano /04.07.2011

przeanalizowanie skarg pacjenta

●(w przypadku, gdy niewystarczająca jest analiza) rozmowa z pacjentem (jak,, zgadywanka”, terapeuta= pszczoła uwijająca się wokół kwiatu); ważna jest współpraca między terapeutą a pacjentem.

●PRZYKŁAD:

Pielęgniarka Fay, która skarżyła się na męczące ją ciągle zdenerwowanie w pracy i sytuacjach towarzyskich. Choć atrakcyjna, unikała mężczyzn.

Wszystkie jej lęki wypływały z jej myśli na swój temat, które ona sama rzutowała na inne osoby (=bała się opinii innych).

Wniosek ten można było stwierdzić z zasugerowanych hipotez i przeanalizowania ich prawidłowości w stosunku do Fay. Hierarchia jej leków składała się z tych rzutowanych na innych myśli, a nie z zew sytuacji, które byłyby podłożem jej leków.

Niepokój wzbudzany przez rzutowane myśli był łączną funkcją treści jej myśli oraz osoby, na które te myśli rzutowała. Stąd powstała dwuwymiarowa hierarchia.

Przebieg desensytyzacji: Fay ma wyobrazić sobie, że podsłuchuje jakieś komentarze na swój temat wypowiadane przez konkretną osobę, a następnie, uszeregować je w rosnącym porządku wg wartości numerycznych skali.

Podobne prace

Do góry