Ocena brak

SYSTEMATYCZNA DESENSYTYZACJA - Inne przykłady systematycznej desensytyzacji

Autor /Chip Dodano /04.07.2011

Frank, 23-letni motorniczy, bał się krwi (tylko ludzkiej), bo jego ojciec zginął w wypadku, do Wolpe trafił po tym jak potrącił kobietę, znacznie roztrzęsiony.

● pierwsze 5 spotkań w ciągu 6 dni –sporządzenie obrazu osobowości Franka i odtworzenie historii jego życia.

● 6 spotkanie- sporządzenie hierarchii; na tym spotkaniu i kolejnym wyobrażał sobie ,,krwawe” sceny.

Florence, 24-letnia studentka, strach, jaki ją ogarniał w czasie egzaminów, był powodem stale powtarzających się porażek w nauce. W przypadku jej hierarchii 5 pierwszych sytuacji siła strachu nie była bezpośrednio związana z bliskością egzaminu (1-dojazd na uniwersytet w dniu egzaminu). Jest to normalne, bo emocjonalna część układu nerw. podporządkowana jest prawom warunkowania, a nie zasadom logiki. Wyeliminowanie najbardziej stresującej sytuacji zajęło 7 sesji. Po 4 miesiącach F. podchodziła do egzaminów bez stresu.

Stuart, 31 lat, pracownik agencji reklamowej, bał się przebywania z ludźmi, zwłaszcza wtedy, gdy trudno mu było uwolnić się od ich obecności. Niepokój odczuwany w tych sytuacjach wymagał skorzystania z toalety. Przykłady sytuacji - wizyta klienta, pociąg, samolot, centra handlowe. Miał wyobrażać sobie scenę z klientem, który ma sztywną zasadę, że nie rozmawia z klientem dłużej niż 2min. Stopniowo czas był wydłużany.

Stuart też był zazdrosny o wcześniejsze związki jego żony. Wyobrażał sobie sceny od żony i kochanka trzymających się za rękę, po scenę, w której kochanek całował ją i trzymał rękę na piersi, a ona się do niego tuliła. Czas wyobrażania tej drugiej sceny wzrastał stopniowo aż osiągnął 3 min. Tyle wystarczyło, by usunąć niepokój (bo 3 min tulenia się jego żony, znaczyło, że jest emocjonalnie zaangażowana, a gorzej już nie mogło być). Rdzeń strachu został usunięty.

Podobne prace

Do góry