Ocena brak

Syningia szkarłatna

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Syningię tę sprzedaje się czasem jako Rechsteineria cardinalis lub jako Gesneria cardinalis. Jest ona blisko spokrewniona z gloksynią (Gloxinią) i fiołkiem afrykańskim (Saintpaulia). To łatwa w pielęgnacji roślina. Jej bulwy można suszyć, przesadzać i używać w przyszłym sezonie. Sinningia cardynalis ma duże, zaokrąglone liście, które pokryte są włoskami. Jej interesujące, warstewkowe kwiaty, o długości około 5 cm, wyrastają z pachwin liści i mają zabarwienie pomarańczowoczerwone.

S.cardynalis potrzebuje do rozwoju różnych temperatur, w zależności od stadium, w jakim się znajduje. Dorosłe okazy w pełni rozwoju potrzebują minimalnie 18°C. Kiedy jednak sadzimy bulwy po okresie odpoczynku (czyli w okresie przypadającym od marca do maja), temperatura musi wynosić 21°C. "Śpiące" bulwy najlepiej przechowywać przy 10°C.

Umieszczamy ją w jasnym, ale niebezpośrednim świetle. Nie może stać w pełnym słońcu.

Podlewamy dojrzałe rośliny, gdy kompost wysycha. W dobrych warunkach potrzebuje dużo odwapnionej wody. Po okresie kwitnienia stopniowo redukujemy jej ilość, tak by liście powoli wyschły i pomarszczyły się.

W okresie wzrostu podnosimy poziom wilgoci wokół rośliny, ustawiając doniczkę na tacy z kulkami absorpcyjnymi. Doniczka nie powinna jednak stać bezpośrednio w wodzie. Liści nie wolno zraszać.

Nawozimy dojrzałe okazy nawozem potasowym, co drugie podlewanie. Nie dożywiamy po rozpoczęciu okresu wysychania.

Bulwy sadzimy na wiosnę (od marca do maja) w 9-cio cm doniczkach, wypełnionych torfem, tak by czubek bulwy był równo z torfem. Przechowujemy doniczki w cieniu, aż zauważymy pierwsze pędy. Gdy pojawią się liście, przesadzamy do 14 cm doniczek, wypełnionych torfowym kompostem. Suche bulwy można przechowywać w suchym kompoście lub torfie.

Pamiętajmy, że rośliny te wysychają w pewnym okresie. Uważajmy wówczas, by ich przypadkowo nie podlewać.

GDY ZAUWAŻYSZ

Blade liście z brązowymi krawędziami są efektem zbyt małej ilości światła. 

Kruche, pozwijane krawędzie liści oznaczają, że poziom wilgoci jest zbyt niski. 

Nagłe zwiędnięcie rośliny może nastąpić po podlaniu jej zbyt zimną wodą.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście blade.Potrzebuje dokarmiania.

2) Brązowe pierścienie na liściach.Choroba wirusowa; nieuleczalna; zniszcz roślinę.

3) Liście zniekształcone, lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insektycydem systemicznym.

4) Liście zwijają się.Zbyt dużo słońca. Przestaw w miejsce częściowo zacienione.

5) Łodygi i pąki gniją.Zbyt zimno i woda po podlaniu pozostaje na roślinie. Przestaw w cieplejsze miejsce i nie dopuszczaj do pozostawania wody na liściach i pąkach po podlaniu lub zraszaniu..

6) Plamy na kwiatach.Spowodowane przez wodę. Nie spryskuj kwiatów.

Podobne prace

Do góry