Ocena brak

Syningia ogrodowa

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Syningia ogrodowa, często nieprawidłowo zwana gloksynią, to wspaniale prezentująca się krewna fiołka afrykańskiego.Prawidłowa nazwa gatunkowa brzmi Sinningia speciosa hybrida - syningia ogrodowa. Pochodzi ona z Brazylii i należy go rodziny Gesneriaceae, obejmującej około 20 rodzajów.

Nazwa Gloxinia została nadana na cześć francuskiego botanika i pisarza Beniamina Petera Gloxina, który żył w końcu XVIII wieku. Nazwa rodzajowa pochodzi od nazwiska głównego ogrodnika Uniwersytetu w Bonn - Wilhelma Sinninga. Żył on w połowie XIX stulecia i był związany z pracami nad hybrydyzacją i selekcją tej rośliny, w wyniku czego syningia jest jedną z najładniejszych roślin o ozdobnych kwiatach.

Rośliny gatunku wyjściowego mają kwiaty zwisające, o barwie fioletowej, kształtem przypominające kwiaty naparstnicy. Współczesne mieszańce mają kwiaty wzniesione, na krótkich szypułkach, kształtu dzwonkowatego, w jaskrawych barwach: czerwonej, różowej, fiołkoworóżowej i białej. Niektóre odmiany mają kwiatostany biało obrzeżone i pofalowane. Liście są duże, płaskie, aksamitnie owłosione. Syningia jest rośliną szybko rosnącą, odrastającą z bulw w każdym sezonie. Kwitnie przez wiele tygodni, w okresie od czerwca do sierpnia.

Temperatura otoczenia musi być zróżnicowana w zależności od stadium rozwoju: roślina dobrze zakorzeniona potrzebuje minimalnie 18°C. Kiedy bulwy są już zasadzone i zaczynają kiełkować (od, marca do maja), temperatura powinna wynosić 2l°C.

Syningię należy umieszczać w miejscu dobrze oświetlonym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym.

Dobrze zakorzenione rośliny podlewać wtedy, gdy ziemia w doniczce jest już sucha. Kwitnąca siningia potrzebuje dużej ilości letniej wody. Gdy przestaje kwitnąć, ograniczyć podlewanie, pozwolić, by liście wyschły, a roślina zapadła w stan uśpienia.

W sezonie wzrostu należy zwiększyć wilgotność otoczenia przez ustawienie doniczki na podstawce z granulkami utrzymującymi wilgoć. Dno doniczki nie może znajdować się w wodzie. Nie wolno zraszać włochatych liści.

Nawozić co drugie podlewanie nawozem bogatym w potas. Przerwać nawożenie, gdy roślina zacznie już wysychać.

Hodowlę rośliny ze znajdującej się w stanie uśpienia bulwy rozpocząć wiosną. Bulwy umieścić w doniczkach z torfem o wysokości 9 cm. Zaokrąglony koniec bulwy to jej dolna strona. Doniczki umieścić w cieniu. Kiedy rozwinie się już kilka par listków, siningię przesadzić do doniczki o wysokości 14 cm wypełnionej kompostem sporządzonym na bazie torfu.

Siningię rozmnażamy ze szczepek otrzymanych przez przycięcie liści w maju i czerwcu. Szczepkę można uzyskać, przycinając liść jego nasady. Następnie umieścić go na głębokości połowy długości łodyżki w podłożu z mieszaniny piasku i torfu. Całość podlać, odczekać do wyschnięcia kompostu i podlać ponownie. Do kolejnych podlewań stosować podwójnie rozcieńczoną odżywkę dla roślln. Sadzonki wyrosną po 6-8 tygodniach, gdy listki zakorzenią się. Wtedy można już przesadzić je do większych doniczek.

GDY ZAUWAŻYSZ

Blaknięcie liści i brązowienie brzegów jest rezultatem zbyt skąpego oświetlenia.

Wysychanie liści - wilgotność jest nieodpowiednia.

Nagłe pogorszenie kondycji rośliny - woda używana do podlewania jest za zimna.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście blade.Potrzebuje dokarmiania.

2) Brązowe pierścienie na liściach.Choroba wirusowa; nieuleczalna; zniszcz roślinę.

3) Liście zniekształcone, lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insektycydem systemicznym.

4) Liście zwijają się.Zbyt dużo słońca. Przestaw w miejsce częściowo zacienione.

5) Łodygi i pąki gniją.Zbyt zimno i woda po podlaniu pozostaje na roślinie. Przestaw w cieplejsze miejsce i nie dopuszczaj do pozostawania wody na liściach i pąkach po podlaniu lub zraszaniu..

6) Plamy na kwiatach.Spowodowane przez wodę. Nie spryskuj kwiatów.

Podobne prace

Do góry