Ocena brak

Sylwetka Sigmunda Freuda

Autor /Gerwazy Dodano /29.07.2011

Sigmund Freud urodził się 6 maja1856 r. w Freibergu na Morawach., a zmarł 23 września 1939 r. w Hempsted koło Londynu. Był austriackim neurologiem, neuropatologiem, psychologiem i psychiatrą. Jak już wspominaliśmy wcześniej był twórcą psychoanalizy i psychologii głębi. Miał niezwykle bogaty życiorys naukowy. Po uzyskaniu w 1881 roku stopnia doktora medycyny na Uniwersytecie w Wiedniu został aspirantem w Szpitalu w Wiedniu. Od 1885 roku był docentem prywatnym, a w latach 1902-1938 profesorem neuropatologii na Uniwersytecie Wiedeńskim, równocześnie pracując w Klinice Salpetriere w Paryżu.

W 1886 roku rozpoczął prywatną praktykę neurologiczną w Wiedniu, gdzie opracował technikę katharis. W tym samym roku rozpoczął studia w Berlinie w Szpitalu Cesarza Fryderyka oraz na oddziale chorób nerwowych i umysłowych Szpitala Charite. Był współzałożycielem i wydawcą trzech pism zajmujących się psychoanalizą .W 1903 roku został założycielem i prezesem, a później kierownikiem naukowym Wiedeńskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego; a w 1936 roku stał się członkiem zagranicznym Royal Society w Londynie. W 1938 roku wyemigrował do Londynu, gdzie podjął wykłady na uniwersytecie Londyńskim. Zmarł rok później na emigracji w Londynie.

Freud reprezentował w psychologii stanowisko dynamiczne, pojmują psychikę jako zorganizowany układ sił nieświadomych; w 1886 r. wprowadził termin „psychoanaliza”, a w 1887 opracował teorię psychoanalizy. Opracował również etiopatologię nerwic; był autorem symbolicznej interpretacji marzeń sennych. Jego największe dzieła naukowe to

Wstęp do Psychoanalizy”, „O marzeniu sennym”, „ w trzech rozprawach o teorii seksualnej”, „ Kultura jako źródło cierpień”.

Podobne prace

Do góry