Ocena brak

Świetlik wyprężony

Autor /Olaf555 Dodano /16.01.2012

Wygląd: Roślina jednoroczna, 10—20 cm wysokości, z łodygą zwykle wyprostowaną lub łukowato podnoszącą się, rozgałęzioną już od nasady na boczne pędy. Liście naprzeciwległe, nagie, jajowate, z każdej strony z 3-6 spiczastymi zębami, w porze kwitnienia często już zwiędłe lub opadłe. Kwiaty białe lub bia-ło-fioletowe z żółtą plamą na trójłatkowej wardze dolnej. Jest półpasoży-tem, który ssawkami wrasta w korzenie traw i pobiera z nich pokarm.  

Siedlisko: Ubogie łąki i pastwiska, suche zbocza, wrzosowiska, zakrzewione stoki, brzegi lasów, łąki torfowe, przydroża; chętnie na glebach piaszczystych.

Rozmieszczenie: Europa Środkowa i Południowa, W Polsce rozpowszechniony i pospolity.

Okres kwitnienia: Od maja do września; W Polsce od lipca do października.

Uwagi ogólne: Podobny świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana) ma delikatniej pił-kowane, gruczołowato owłosione liście, wyraźnie większe kwiaty i mniej rozchylone pędy boczne. W lecznictwie stosuje się oba gatunki.

Substancje zawarte w roślinie: Liczne glikozydy, na przykład aukubina, olejki eteryczne, garbniki i gorycze, żywice.

Zastosowanie i działanie: Ważny środek przy chorobach oczu: zapaleniach spojówek i brzegów powiek, jęczmieniu, także środek wspomagający przy leczeniu zapalenia rogówki (keratitis) i zmętnienia źrenicy. Wskazówka: przy zapaleniach zewnętrznych części oka nie używa się rumianku, który w tych przypadkach dodatkowo podrażnia, choć poza tym jest dobrym środkiem leczniczym przy wszystkich stanach zapalnych.

Przyrządzanie i stosowanie: Ziele (Herba Eu-phrasiae)-. 1 LH jako zimny wyciąg wewnętrznie, zewnętrznie do przemywania oczu. WLH: Euphrasia (cala świeża roślina); spagyrik.

Termin zbioru: Od czerwca do października.

Podobne prace

Do góry