Ocena brak

Świerk pospolity

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Rośnie w Polsce dziko, jest gatunkiem krajowym; nie powinien być sadzony w miastach, ponieważ jest mało wytrzymały na suche i zanieczyszczone powietrze. Jest natomiast podstawowym gatunkiem do nasadzeń w naturalnym krajobrazie. Piękne okazy tego świerka spotykane w naszych górach osiągają nawet 50 m wysokości.

Świerk pospolity ma największą spośród gatunków świerka liczbę odmian uprawnych, przede wszystkim wiele karłowych. Odmiany te są bardzo wytrzymałe na niekorzystne warunki siedliskowe i mniej wymagające od gatunku.

'Acrocona'

Szerokostożkowa rosnąca odmiana, która już jako młoda roślina wytwarza na końcach pędów, dziwaczne czerwone szyszki. Dorasta do 4 m. Obecnie standardowa odmiana świerka pospolitego.

'Baryi'

Tworzy piramidalną, gęstą koronę. Mocny, zwarty, silnej budowy krzew o pokroju kuli, z którego środka wyrastają we wszystkich kierunkach grube pędy z krótkimi, bocznymi odgałęzieniami zakończonymi dużymi, licznymi, jasnobrąwowymi pąkami. Dorasta do około 1,5 m wysokości przy podobnej średnicy.

'Echiniformis'

Rośnie w formie spłaszczonej kuli, ale bardzo wolno i utrzymuje kulisty kształt. Poza tym igły ma szarolub niebieskozielone.

'Goblin'

Regularny kulisty kształt.

'Inversa'

Odmiana zwisająca, najczęściej szczepiona na wysokim pniu. Gałązki zwieszają się tuż przy pniu aż do ziemi. Rośnie wolno, ale osiąga wysokość kilku metrów.

'Little Gern'

Karłowa odmiana o bardzo krótkich pędach. Rośnie w kształcie kuli. Gałązki jej, gęsto pokryte krótkimi igiełkami, wyrastają ze środka krzewu skośnie i bardzo regularnie. Wywodzi się od 'Nidiformis' (mutacja krótkopędowa).

'Maxwellii'

Sprawia wrażenie gęstej, jeżowej poduszki. Słabo rosnąca, niekiedy wyrastająca stożkowo w górę.

'Nidiformis'

Poczatkowo rośnie w formie spłaszczonej kuli, później traci (w mniejszym lub w większym stopniu) ten regularny pokrój. Zwykle nie przekracza 1 m. Odmiana gniazdowa. Krzew przypomina rzeczywiście gniazdo, ponieważ gałęzie wyrastają skośnie w górę, pozostawiając w środku charakterystyczne zagłębienie. Jedna ze słabiej rosnących, standardowych już odmian. Po 10 latach osiąga wysokość 30-40 cm przy średnicy 60 cm.

'Procumbens'

Podobna trochę do 'Nidiformis', bardziej spłaszczona, silnie rozkrzewiająca się. Osiąga 50 cm wysokości przy średnicy do 3 m. Pędy pokładają się po ziemi.

'Pumila Glauca'

Igły mają szarozielony odcień.

'Rothenhaus'

Ma bardzo wąski, malowniczy pokrój, rośnie powoli i nie zajmuje dużo miejsca.

Podobne prace

Do góry