Ocena brak

Świerk kłujący

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Jest bardzo popularny w Polsce, często zwany "srebrnym świerkiem" lub mylnie "srebrną jodłą". Gatunek ten pochodzi z Ameryki Północnej; stanowi żelazną pozycję wśród roślin iglastych uprawianych w naszych ogrodach. Na tę popularność zasłużył sobie zupełną wytrzymałością na mrozy w warunkach całej Polski, dużą odpornością na suche i zanieczyszczone powietrze, dużą tolerancją co do gleby i niewątpliwymi walorami dekoracyjnymi. Przy dobrym oświetleniu zachowuje regularnie ułożone gałęzie od samej ziemi. Igły jego są kłujące, nastroszone szczotkowato, mniej lub bardziej srebrzyste.

'Argentea'

Okazy zabarwione jasnosrebrzyście. Rośliny otrzymywane są z nasion, cechuje je regularny, drzewiasty pokrój.

'Glauca'

Okazy srebrzystozielone. Rośliny otrzymywane są z nasion, cechuje je regularny, drzewiasty pokrój.

'Koster'

Konary ułożone są w regularnych, poziomych okółkach; drzewo tworzy typowy stożek. Igły zabarwione srebrzyście. Po 10 latach osiąga 1,5-2 m wysokości.

'Hoopsii'

Pięknie wybarwiona, o regularnym pokroju.

'Glauca Pendula'

Odmiana, której wszystkie gałęzie zwisają w dół. Igły niebieskie (sine).

'Glauca Globosa'

Dorasta do 1,5-2 m wysokości. Tworzy bardzo gęsty, szeroki stożek, o ładnej srebrzystoniebieskiej barwie. Piękna karłowa odmiana.

'Montgomery'

Ma stożkowaty pokrój i osiąga 2-3 m wysokości.

'Nana'

To miniatura srebrnego świerka, jesienią intensywnie niebieska.

'Oldenburg'

Odmiana ta ma srebrzyste igły.

'Białobok'(syn.'Kórnik')

Odmiana jest polskiej selekcji, znaleziona jeszcze przed wojną, ale dopiero od kilku ostatnich lat mnożona. Rośnie wprawdzie drzewkowato, ale bardzo powoli, a jej wiosenne przyrosty mają żółtawy kolor, który później zanika i igły nabierają niebieskiego odcienia.

Podobne prace

Do góry