Ocena brak

Suszotka indyjska

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

W odróżnieniu od białych otwartych kwiatów truskawki jadalnej, kwiaty suszotki są żółte, kontrastując z charakterystyczną zieloną kryzą. Powstałe z nich owoce przypominają wyglądem truskawki, są jednak pozbawione smaku i mniej efektowne. Długo utrzymują się jako piękna dekoracja. Roślina ta jest w stanie przetrwać na dworze lekkie zimy. Choć jej ojczyzną są Indie, dzięki wypuszczaniu licznych rozłogów, zapewniających jej przetrwanie, rozpleniła się na południu USA, gdzie jest uciążliwym chwastem.

Jako roślina domowa, suszotka jest łatwa w pielęgnacji i jeśli ma zapewnioną dużą ilość światła, kwitnie obficie na wiosnę i w lecie. Jej potrójne, jedwabiste od spodu liście są ciemnozielone, stanowiąc wyrazisty kontrast dla kwiatów i jasnoczerwonych owoców. Rozłogi wspinają się po podpórkach, bądź ścielą przez brzeg wiszącej doniczki. Najlepiej hodować ją w okiennych skrzynkach lub donicach na dworze, bądź też w wiszących doniczkach w domu. Będzie też dobrze piąć się po ażurowych ściankach przedzielających pomieszczenia.

W zimie suszotka wymaga temperatury około 10°C. Dobrze jest ukorzenić parę szczepek, które zapewnią przetrwanie, jeśli macierzysta roślina nie utrzyma się przez zimę. Natomiast przez pozostałą część roku najlepiej rozwija się w umiarkowanej temperaturze około 20°C.

Zapewniamy jej dużo jasnego światła, nie wystawiając jednak na jego bezpośrednie działanie. Niedobór światła zahamuje kwitnienie, zaś nadmiar może spowodować żółknięcie liści.

Latem stopniowo zwiększa się zapotrzebowanie rośliny na wodę. Podlewamy ją obficie, powtarzając tę czynność, gdy powierzchnia podłoża już podeschnie. Zimą podlewamy mniej.

Jeśli suszotka jest odpowiednio i regularnie podlewana, nie potrzebuje dodatkowego nawilżania.

Nawozimy roślinę co dwa tygodnie w okresie wzrostu, używając odpowiedniego nawozu.

Przesadzamy na wiosnę do łatwo przepuszczalnej, ilastej gleby. Należy zwracać uwagę na stan zdrowia i kondycję starszych roślin, usuwając niepewne okazy.

Rozmnażamy suszotke, ukorzeniając jej rozłogi w doniczce umieszczonej obok rośliny macierzystej.

GDY ZAUWAŻYSZ

Nadmierne ciepło osłabia wzrost i zwiększa ilość soków w roślinie, przez co staje się ona podatniejsza na atak mszyc. W razie ich inwazji, zastosuj odpowiedni środek owadobójczy. 

Czerwona barwa liści wskazuje na niedobór środków odżywczych, choć pod koniec roku może być ona częścią jesiennego ubarwienia rośliny. Liście czasem czerwienieją także z powodu zbyt małej wilgoci.

Podobne prace

Do góry