Ocena brak

Surowce hutnicze - RUDY ŻELAZA, MIEDZI, CYNY - wydobycie i zastosowanie

Autor /Dymitr Dodano /22.09.2011

A) RUDY ŻELAZApierwiastek metaliczny, występujący w litosferze. Znajdują się zarówno w skałach magmowych i metamorficznych (magnetyt, hematyt), jak i osadowych (syderyt).

Rudy żelaza występują w osadach jezior i bagien. Małe zapotrzebowanie doprowadziło, np. RFN, Wlk. Brytanię – do zaniechania wydobycia. Polska nie należy do krajów zasobnych w żelazo. Pewne ilości są w okolicach: Częstochowy, Kłobucka i Suwałk, ale nie wydobywa się ze względu na niską zawartość żelaza w rudzie i szkodliwości dla środowiska.

B) RUDY MIEDZI – zastosowanie w przemyśle elektrotechnicznym i elektronicznym. Dobrze przewodzi elektryczność i ciepło, jest odporne na korozję. W stanie rodzimym występuje bardzo rzadko. Najczęściej występuje w łupkach miedzionośnych, gdzie zawartość czystego metalu wynosi 2%. Wydobywa się ją na Dolnym Śląsku w Zagłębiu Lubińsko-Głogowskim, rejon Bolesławca i Złotoryi.

C) CYNA – stosowana jest obecnie do pobielania blachy, produkcji folii, oraz różnych stopów. W skorupie ziemskiej występuje rzadko, zwykle w postaci rudy kasyterytu.

Podobne prace

Do góry