Ocena brak

Surmia zwyczajna, katalpa pospolita

Autor /Brunon Dodano /03.02.2012

 

Wygląd: Drzewo zrzucające fiście na zimę, wysokości 15-20 m, z koroną niską, rozłożystą, przy tym dość luźną i świetlistą. Gałęzie rozwidlają się już na nieznacznej wysokości; są zwykle prosto wzniesione, w dolnej części korony rówmez odstające i rozpostarte, przewaznie silnie zgięte, rzadko zupełnie proste.

Kora brunatna lub szarobrunatna, początkowo gładka, później coraz bardziej rozpada się na małe, okrągławe lub kanciaste, złuszczające się płytki. Pędy dość mocne i grube, brunatne, z uderzająco wielkimi bliznami po liściach; osobliwością jest brak pączka szczytowego. Wszystkie pączki, dość małe i jasnobrunatna-we, są umieszczone bocznie.  

Liście naprzeciwległe lub po trzy w okółku, zwykle bardzo duże. długości 10-20 cm i prawie tak samo szerokie, w zarysie są szerokie, owalne do sercowatych, u nasady wcięte, z przodu krótko zaostrzone, catobrzegie albo z jednym-dwoma bardzo małymi, ledwo widocznymi łatkami bocznymi, zwykle intensywnie jasnozielone, z wierzchu matowe, od spodu gęsto, miękko owłosione, dające przy rozcieraniu nieprzyjemny zapach.

Kwiaty szerokości 3-5 cm, z pięciodzielną, rozpostartą i wystrzępioną koroną, wewnątrz z czerwonawymi plamkami sygnalizacyjnymi, Zebrane są licznie w dużych, zwykle prosto wzniesionych, wiechach długości do 20 cm. Owocamidługie, w przekroju okrągławe torebki o wymiarach mniej więcej 30 x 2 centymetry.

Występowanie: Pierwotnie dziko tytko w południowo-wschodniej części Ameryki Północnej, często jednak sadzona w parkach lub większych ogrodach jako drzewo ozdobne.

Okres kwitnienia: Od czerwca do sierpnia.

Gatunki pokrewne: Zachodnia surmia okazała (Catalpa speciosa) w obszarze pochodzenia dorasta 30 metrów i ma owalno-sercowate. długo zaostrzone liście, przy rozcieraniu nie-wydzielające nieprzyjemnego zapachu. Są one z wierzchu ciemnozielone, a od spodu gęsto, miękko owłosione. Kwiaty o szerokości około 5 cm są dzwonkowate, wewnątrz z żółtawymi plamkami sygnalizacyjnymi, Kwitnienie nieco wcześniej niz u poprzedniego gatunku.

Chińska surmia jajowata (Catalpa ovata) osiąga wysokość tylko około 10 metrów, ma nieowłosione gałązki i wielkie, (do 25 cm długości), zwykle trój lub pięcioklapowe liście z długimi ogonkami, które od spodu w kątach mają czerwonawe gruczołowate plamki. Kwiaty w wysokich wiechach, z zewnątrz barwy kości słoniowej, wewnątrz żółtawe z purpurowymi plamkamu i prążkami.

Surmia pośrednia (Catalpa x erubescens) powstała ze skrzyżowania C. bignonioides z C. ovata. Jej kwiaty są mniejsze, liście szerokie, sercowate z jednym lub dwoma kątowymi klapami, Torebki owocowe mają do 40 cm długości, Sadzona w parkach.

Podobne prace

Do góry