Ocena brak

Surmia zwyczajna

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Surmie zwyczajne zwane też katalpami pospolitymi, roznące samotnie na trawniku będą stanowić wspaniałą ozdobę naszego ogrodu.Katalpa może przybierać rozrośniętego krzewu lub drzewa dorastającego do 15 m. Rośliny te dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza, świetnie więc nadają się do parków i ogrodów w mieście. Późnym latem starsze katalpy pokrywają się kępkami ślicznych kwiatów. Każdy biały kwiat jest fioletowo nakrapiany i żółto prążkowany. Owoce surmii przypominają długie strąki fasoli. Liście o fioletowym odcieniu zyskują jasnozielony kolor, a pień i konary po około trzydziestu latach stają się sękowate, co nadaje im atrakcyjny wygląd. Surmia rośnie szybko i daje dużo cienia - dzięki temu nadaje się do słonecznych ogrodów.

Drzewko daje się łatwo przesadzać, lecz bezpieczniej jest korzystać z gotowych sadzonek w pojemnikach. Sadzimy przez cały sezon, jeśli nie jest zbyt sucho, mokro lub mroźno. Przez pierwszy rok regularnie i dość obficie podlewamy.

Surmia lubi miejsca słoneczne, toleruje też stanowiska lekko zacienione.

Katalpia nie znosi gleby suchej i przesiąkniętej.

Surmia rozwija się w glebie o dobrej przepuszczalności. W rejonach, gdzie lata bywają suche, do dołka przed wsadzeniem dodaj dużo dobrze przegniłej materii organicznej.

Surmia jest niezbyt wytrzymała na mróz. Można ją polecić głównie do ogrodów na zachodzie kraju lub dobrze osłoniętych miejsc.

Przycinanie nie jest konieczne. Usuwamy jedynie obumarłe lub chore gałęzie. Starsze okazy odradzają się po mocniejszym przycinaniu co 2-3 lata.

Rozmnażamy z nasion sianych wiosną do inspektu. Nasiona należy zbierać z drzew co najmniej trzydziestoletnich. Surmie można również rozmnażać przez szczepienie w okresie od lutego do marca. Szczepy dołuje się w inspekcie, by potem wysadzić je do gruntu.

Ciekawe odmiany: 

'Aurea' - ożółtych liściach, które z biegiem lata stają się coraz bardziej zielone. Najlepsze efekty wizualne uzyskamy, sadząc to drzewo na tle innych odmian wiecznie zielonych; 

'Variegata' - o liściach z dodatkiem bieli i odcieni kremowego.

Warto wiedzieć

Jeśli liście stają się żółte i zaczynają więdnąć, a korzenie nie są uszkodzone, może to być oznaką fuzaryjnego więdnięcia. Stosuj fungicydy, ale niestety nie wszystkie rośliny dają się wyleczyć. 

Na terenach wilgotnych i zimnych surmia może obumierać, a na pniu pojawią się spękania.

Podobne prace

Do góry