Ocena brak

Sumak octowiec

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Sumak octowiec to niewielkie, mało wymagające drzewo ozdobne. Atrakcyjnie prezentuje się w małych ogrodach lub gdy rośnie samotnie na otwartej przestrzeni. Sumak ze swym parasolowatym pokrojem i dużymi podobnymi do paproci liśćmi prezentuje siębardzo elegancko. Kwiatostany męskie (żółtawozielone) i żeńskie (czerwone) sterczą pionowo. Bardzo ciekawe są też aksamitne pędy. W sierpniu pojawiają się czerwone owoce, które zdobią to drzewo do późnej jesieni, a nawet zimy. Sumak octowiec wypuszcza odrosty, które w sprzyjających warunkaxh mogą przekształcić się w zarośla. Niegdyś liście sumaka wykorzystywano w garbarstwie, a jego owoce do wyrobu octu.

Sumaki rozmnażane przez odrośla sadzimy wiosną lub jesienią. Z rozsadników można je wysadzać w lecie, ale wymagają podlewania i ochrony przed wiatrem i słońcem.

Sumaki preferują stanowiska słoneczne i zaciszne, ale wyrosną w każdych warunkach, nawet bardzo suchych i wilgotnych.

Kiedy rośliny się ukorzeniają, nie trzeba ich podlewać.

Preferują glebę żyzną.

Sumak jest mrozoodporny. Toleruje również zanieczyszczenia powietrza, dlatego idealnie nadaje się do miejskich ogrodów.

Wczesną wiosną należy obciąć obumarłe, chore i krzyżujące się pędy. Drzewko będzie miało bardzo duże liście, jeśli będziemy ścinać je przy podstawie. Wówczas jednak sumak będzie mały i nigdy nie zaowocuje.

Rozmnażamy przez sadzonki; półzdrewniałe latem, korzeniowe zimą. W okresie spocznyku można też wykopywać odrosty.

Sumak znany jest także pod nazwą Rhus hirta. Większość odmian nie różni zię zasadniczo od gatunku macierzystego. Najpospolitszą odmianą jest Rhus typhina lanciniata, o mocno naciętych liściach, podobnych do liści paproci. Wiele uroku ma sumak szkarłatny (R.glabra), którego liście jesienią są jaskrawoczerwone.

Warto wiedzieć

Sumaki rzadko chorują. Najczęściej zarażają się czerwoną plamistością lub uwiądem spowodowanym przez grzyb - Verticillium. Zainfekowane gałęzie trzeba odciąć i spalić. 

Sumak jest rośliną trującą, trzeba więc uważać, by dzieci nie zjadły jego owoców.

Podobne prace

Do góry