Ocena brak

Strzelectwo sportowe

Autor /smerf Dodano /08.02.2011

Karabinek sportowy: broń palna jednostrzałowa, przeznaczona do celów szkoleniowych/do strzelania sportowego.

Podstawowe dane techniczne ZKM-451,TOZ-8M:Kaliber-5,6mm;ciężar-3,4-3,8kg; długość-1020-1130mm;maksymalna donośność-1300m;prędkość początkowa pocisku-ok350m/s; ciężar spustu-2-2,3kg;siła przebijania-z odległości 50m pocisk przebija deskę sosnową grubości 60mm.

Podczas rozkładanie/składania karabinka należy pamiętać,aby:przed przystąpieniem do rozkładania sprawdzić,czy karabinek nie jest załadowany;oddać strzał kontrolny w powietrze;nie kierować wylotu lufy w stronę ludzi;wszelkie czynności wykonywać na stole,a poszczególne części broni układać wg. kolejności ich demontowania;nie stosować siły i narzędzi,które nie są do tego przeznaczone.

Podstawowe części karabinka sportowego: lufa, przyrząd celowniczy,komora zamkowa,zamek, mechanizm spustowy,łoże.

Nabój składa się z: pocisku,łuski zawierającej ładunek prochowy, spłonki.

Elementy toru pocisku:punkt wylotu; poziom wylotu;linia strzału;linia rzutu;kąt podniesienia;kąt rzutu;kąt wylotu;kąt upadku;pkt uderzenia;pkt.upadku.

Zasady zachowania na strzelnicy:broń należy przenosić tylko rozładowaną, z zamkiem otwartym i lufą skierowaną wylotem do góry;nie wolno kierować wylotu lufy broni w kierunku ludzi i zwierząt;każdorazowo należy sprawdzić,czy broń jest rozładowana;wolno strzelać tylko ze sprawnej broni i przy użyciu sprawnej amunicji;nie wolno pozostawiać broni załadowanej; nie wolno pozostawiać broni,nawet niezaładowanej, bez dozoru;broń można załadowane tylko na linii ognia po komendzie prowadzącego;w czasie ładowania i strzelania wylot lufy musi znajdować się przed linią ognia;nie wolno przekazywać załadowanej broni innym osobom;w czasie strzelania zabronione jest wychodzenie przed linię ognia oraz zmiana stanowiska i postawy po załadowaniu broni;po komendzie przerwać strzelanie;po zakończeniu strzelania broń musi być rozładowana,zamek otwarty;czyszczenie broni odbywa się wyłącznie pod nadzorem;na strzelnicy zabronione jest używanie komórek,palenie...;kto się nie podporządkuje-wypad.

Postawę leżącą z podporą cechuje:zachowanie linii prostej karabinek-prawa stopa;utworzenie przez broń i prawą połowę ciała kąta150º;przesunięcie lewej nogi w stosunku do prawej o45º;skierowanie pięt do wewnątrz;trzymanie lewą dłonią za łoże;umieszczenie końca kolby,lekko dociśniętej, w dołku strzeleckim;przyłożenie policzka do kolby karabinka w środkowej części jej długości;oparcie karabinka na podpórce w okolicy środka ciężkości broni.

Załadowanie broni i nastawienie celownika: odryglowanie zamka;włożenie naboju do komory nabojowej;zaryglowanie zamka;ustawienie celownika w zależności od odległości strzelenia.

Podstawowe błędy w celowaniu:

muszka gruba” (wysunięta ponad poziom szczerbinki)-pocisk trafi ponad cel;

”muszka cienka”(poniżej krawędzi)-poniżej celu;

”muszka lewa”(w lewo od środka szczerbinki)-trafi z lewej cz. celu;

”muszka prawa” (przesunięta w prawo)-trafi z prawej cz. celu;

skręcenie karabinka w prawo/lewo(trafi w prawy/lewy dolny róg tarczy).

Podobne prace

Do góry