Ocena brak

Strzebla grecka

Autor /Bonifacy78 Dodano /31.01.2012

Wygląd: wydłużone, silnie bocznie spłaszczone ciało o tępym pysku z nieco ukośnie ku górze skierowanym, końcowym otworem gębowym. Linia boczna jest niepełna i kończy się już na 2.-13. łusce, czym s. grecka przypomina (poza budową ciała i ułuszczeniem) naszą rodzimą słonecznicę, z którą uprzednio należała do tego samego rodzaju. Płetwy piersiowe z 13-17, brzuszne z 8-9, grzbietowa z 9-11, ogonowa z 19 i odbytowa z 9-11 promieniami. Zęby gardłowe jednoszeregowe 5-5.

Ubarwienie: grzbiet ciemny, oliwkowozie-lony lub brązowawy, boki jaśniejsze, srebrzyste z niebieskawym i zielonkawym metalicznym połyskiem, brzuch białawy do żółtawego czerwonawo opalizujący.

Długość: 8-10, maksymalnie 12 cm.

Występowanie; jezioro Stymphalia na Peloponezie (podgatunek nominotypowy). Opisano ponadto następujące podgatunki: Ph. st. marathonicus (Attyka w środkowej Grecji), Ph. st. minutus (Jez. Ochrydzkie na granicy Albanii i Macedonii), Ph. st. montenegrinus (Czarnogóra) i Ph. st. tesproticus (zach. Grecja).

Tryb życia: biologia tej niewielkiej, żyjącej stadnie ryby, nie jest znana.

Pokarm: drobne skorupiaki, larwy owadów i spadające na wodę owady.

Gatunki pokrewne: s. epirska* (Ph. pieurobi-punctatus) występuje w zachodniogreckim Epirze i na pobliskiej wyspie Kortu. Z obszaru śródziemnomorskiego znane są 2 jeszcze inne gatunki z tego rodzaju: s. bliskowschodnia* (Ph. zeregi) (od Syrii do Izraela) oraz s. turecka* (Ph. łahirae) (pd. Turcja).

Podobne prace

Do góry