Ocena brak

Strzebla dubrownicka

Autor /Bonifacy78 Dodano /31.01.2012

Wygląd: wydłużone, tylko nieznacznie bocznie spłaszczone ciało, podobnie do naszej s. potokowej, o długim pysku z małym, ukośnie ku górze skierowanym otworem gębowym. Okrywa łuskowa jest w znacznym stopniu uwstecz-niona - ciało luźno pokrywają pojedyncze, bardzo delikatne, drobne, tkwiące głęboko w śluzówce skóry łuski, które na stronie brzusznej są niewidoczne. Płetwy piersiowe z 16—17, brzuszne z 8-9, grzbietowa z 9-10, ogonowa z 19 i odbytowa z 11 promieniami. Charakterystyczna jest wąska, wysoka płetwa grzbietowa i duża, głęboko wcięta płetwa ogonowa. Zęby gardłowe jednoszeregowe 5-4.  

Ubarwienie: grzbiet ciemny z zielonkawym lub niebieskawym metalicznym połyskiem, boki jaśniejsze z różnie rozmieszczonymi, głównie powyżej linii bocznej, brązowymi punktami zagęszczającymi się w kierunku grzbietu, brzuch białawy, opalizujący różowo i ze srebrzystym połyskiem. Od pokrywy skrzelowej do nasady płetwy ogonowej ciągnie się szeroka, ołowia-noszara smuga.

Długość: 8-9, maksymalnie 10 cm.

Występowanie: południowo-zachodnia Dalmacja w okolicach Dubrownika.

Środowisko: popowodziowe zbiorniki wodne i małe cieki.

Tryb życia: niewielka, stadnie żyjąca ryba.

Rozród: z uwagi na znikome znaczenie gospodarcze i wędkarskie tej ryby dotychczas nie poznano szczegółów jej rozmnażania się.

Pokarm: drobne skorupiaki, larwy owadów i spadające na wodę owady.

Podobne prace

Do góry