Ocena brak

Strzałkowiec grzechotkowy

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Roślina ta jest jednym z 60 gatunków tropikalnych wiecznie zielonych krzewów pochodzących z Ameryki Środkowej należących do rodziny Acanthaceae. Łacińska nazwa rodzajowa wywodzi się od słów greckich belos - strzała i perone - więź, wiązanie, co odnosi się do strzałkowatego kszyałtu nowo rozwijających się liści. Tylko jeden gatunek B.guttata, pochodzący z Meksyku i sprowadzony do Anglii dopiero w 1936 r., jest powszechnie uprawianą rośliną pokojową, która lubi dużo światła, znosi pełne nasłonecznienie i dobrze rośnie w towarzystwie innych roślin. Jej walorem dekoracyjnym są kłosokształtne kwiatostany z ceglastoczerwonymi, dachówkowato ułożonymi przykwiatkami, osłaniającymi białe kwiaty znajdujące się u nasady. W miesiącach letnich kwiaty powstają prawie nieprzerwanie. Natomiast w zimie nie kwitnąca roślina jest mało interesująca i dobrze jest jej przejść okres spoczynku w chłodniejszym pomieszczeniu.

Przeplatający się wzór łososiowo-różowych liści przykwiatowych nadaje tej roślinie intrygujący wygląd. Duże (od 2,5 do 8 cm), wiecznie zielone liście są rzadko rozmieszczone na łodydze. Posadzenie kilku szczepek w jednej doniczce, zapewni efekt zagęszczenia, dzięki czemu roślina będzie lepiej wyglądała. Można zapewnić jej elegancki pokrój, poprzez stałe przycinanie wierzchołków. Po kilku sezonach strzałkowiec należy zastąpić nową rośliną, wyhodowaną z odciętych latem sadzonek. Zimą, w domu często jest za mało światła, tak potrzebnego tej roślinie, przez co może stać się ona jeszcze bardziej ogołocona z liści.

Przy zakupie wybieramy rośliny o zwartym pokroju i dobrze wybarwionych przykwiatkach. Nie powinny mieć szczerniałych przykwiatków lub żółknących i opadających liści, ani śladów mączniaka w srodku rośliny. W sprzedaży spotyka się czasem tę roślinę pod nazwą rejerella guttata.

Strzałkowiec najlepiej chowa się w chłodzie, zwłaszcza w zimie. Wytrzyma nawet 5°C. Jednak optymalna temperatura zimą to 10°C. Jeśli w lecie temperatura przekracza 21°C, należy zapewnić roślinie dobrą wentylację, bez zbędnych przeciągów.

Ta pochodząca z Meksyku roślina lubi pełne słońce, jednakże w upalne lato powinna stać w cieniu. Rosnąc w półcieniu, musi być regularnie obracana, co zapewni jej równomierny pokrój.

Podlewajmy obficie podczas okresu wzrostu. Powierzchnia ziemi musi wyschnąć przed następnym podlaniem. Zmniejszamy ilość wody na jesieni i dostarczamy jej tylko tyle, by roślina nie uschła. Jeśli strzałkowiec jest hodowany we właściwej temperaturze, nie potrzebuje dużo wody przez pozostałą część roku.

Wilgotność nie jest istotna. Nie wolno zmoczyć llści przykwiatowych. Liście muszą wyschnąć przed ustawieniem rośliny w słońcu.

Nawozimy standardowym nawozem, co dwa tygodnie w lecie. Potem należy zaprzestać odżywiania.

Przesadzamy na wiosnę, i skracamy odrosty do połowy, zaczynając od wierzchołka. Przesadzać do ziemi na bazie torfu lub gliny.

Sadzonki, które wyrastają z zeschniętej rośliny, doskonale nadają się do rozmnażania rośliny w lecie.

COŚ JEST ŹLE

1) Przykwiatki czernieją.Przyczyną - zraszanie rośliny. Uszczyknij sczerniałe kwiatostany.

2) Liście żółkną.Za dużo wody. Pozwól ziemi przeschnąć, dopóki roślina nie wydobrzeje; podlewaj rzadziej.

3) Liście opadają.Zbyt sucho lub zimą za chłodno. Sprawdz wilgotność ziemi i podlej, jeśli za sucho; jeśli wilgotna - przenieś w cieplejsze miejsce.

4) Liście blade.Wymaga nawożenia.

5) Przykwiatki bladePotrzebuje więcej światła. Przestaw w miejsce lepiej oświetlone, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione.

6) Liście pożółkłe, z pajęczynką na spodzie.Przędziorek - czerwony pajączek. Zwiększ wilgotność powietrza.Spróbuj użyć środka owadobójczego, jeżeli atak jest łagodny, ale spal roślinę, jeśli zakażenie jest poważne. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny.(Jednak tak naprawdę zakażenia, które wywołuje przędziorek, nie warto zwalczać, gdyż roślina jest dość tania i łatwo ją wymienić, nie powodując zagrożenia dla innych okazów.)

7) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj Pyretrum lub insektycydem systemicznym.

8) Roślina wyciągnięta, wycieńczona.Zbyt gorąco. Przenieś w chłodniejsze miejsce.

Podobne prace

Do góry