Ocena brak

Strumieniówka

Autor /Natan Dodano /26.01.2012

Wygląd: Wierzch jednobarwny, ale pierś w porównaniu z brzęczką w niewyraźne, podłużne prążki. Długość ciała 13 cm. Prowadzi bardzo skryty tryb życia przebywając w największej gęstwinie roślin; swoją obecność zdradza jedynie ćwierkającym śpiewem podobnym do cykania pasikonika zielonego; śpiewa od połowy maja do końca lipca.  

Środowisko: Zarośla wierzbowe, lasy łęgowe, lasy liściaste i mieszane z bujnym poszyciem, zwykle niedaleko od wody - ale także zdziczałe ogrody i parki. Z terenów lęgowych odlatuje już w końcu lipca i na początku sierpnia; zimuje w Afryce Południowej.

Lęgi: Gniazdo to niezbyt starannie zbudowana czarka z suchych źdźbeł umieszczona tuż nad ziemią wśród bujnej i gęstej roślinności, zwykle pod jakimś krzakiem. Okres lęgowy rzadko przed końcem maja, czas wysiadywania ok. 13 dni, 1 lęg w roku. Młode, zanim nauczą się latać, ukrywają się w gęstwinie i przywołują rodziców nieustannym pogwizdywaniem. Wszystkie gatunki z rodzajów Acrocephalus i Locustella są w Polsce pod ochroną.

Podobne prace

Do góry