Ocena brak

Strobilant

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Pochodzący z Birmy strobilant ma purpurowe, metalicznie połyskujące liście. Najlepiej uprawiać go w oranżerii, choć może również rosnąć przez krótki okres w domu. Ze względu na otwarty pokrój dojrzałych okazów, najlepiej wygląda, stojąc w grupie. Liście mają do 20 cm długości i są pokryte egzotycznymi wzorami. Blade, błękitne kwiaty pojawiają się w lecie. Najładniejsze barwy mają młode okazy. Najlepiej więc co kilka lat odnawiać strobilant z sadzonek.

Przez cały rok uprawiamy w jak najcieplejszych warunkach. W zimie wytrzyma temperaturę około 15°C, choć najkorzystniejsze jest około 18°C.

Stawiamy w jasnym, niebezpośrednim świetle. W lecie osłaniamy przed silnym światłem, gdyż może ono szybko przypalić i zniekształcić liście strobilanta.

Gdy tylko powierzchnia podłoża zacznie wysychać, podlewamy obficie letnią wodą. Nie pozwalamy wyschnąć korzeniom.

Ta roślina wymaga wysokiej wilgoci. W mieszkaniu kilka razy dziennie zraszamy liście, by wilgotność była odpowiednia. Ustawiamy strobilanta na podstawce z granulatem ogrodniczym. W wyłożonej kafelkami oranżerii dobrze jest regularnie moczyć podłogę i ławki.

Większe rośliny w okresie wzrostu nawozimy co tydzień. Jeśli co roku sadzimy nowe okazy w podłożu gliniastym, nawożenie nie będzie konieczne. Rośliny w ziemi na bazie torfu zaczynamy nawozić sześć tygodni po przesadzeniu co dwa tygodnie.

Strobilanta należy uprawiać w podłożu torfowym lub gliniastym. To ostatnie łatwiej utrzymać w wilgoci. Zapewni ono też stabilność większym roślinom.

Sadzonki strobilanta pobieramy wiosną lub latem. Natomiast wczesną wiosną można pobierać sadzonki z zeszłorocznych roślin.

GDY ZAUWAŻYSZ

Odbarwienie liści może wystąpić, jeśli roślina stoi w zbyt słabym świetle lub jeśli temperatura otoczenia jest zbyt niska

Mszyce mogą atakować młode soczyste pędy. Usuwamy je insektycydem.

Do góry